دزدگیر

ساخت دزدگیر

ساخت دزدگیر

ساخت دزدگیر

دزدگیر وسیله‌ای است که کاربردهای بسیاری داشته و می‌تواند در زمان رد شدن یک شخص یا شکسته شدن قفلی به منظور سرقت، با تولید صدا از خود مردم را از این واقعه آگاه کند. مردم برای اینکه بتوانند از اموال و دارایی خود در مقابل دزدی و سرقت محافظت کنند، از دزدگیر استفاده می‌کنند. حفظ امنیت و آرامش از جدی‌ترین مسائلی بوده که هر کسی در زندگی خود در پی کسب و یا ارتقاء آن است. چگونه دزدگیر درست کنیم جزو پرسش‌های متداول بوده و لازم به ذکر است که ساخت دزدگیر یکی از روش‌های موثری بوده که می‌توانید با استفاده از آن، دزدگیری به منظور استفاده خود بسازید.

در ادامه به مطالعه و بررسی مطالب بیشتری راجع به ساخت دزدگیر می‌پردازیم؛ پس با ما در ادامه مقاله همراه باشید.

 

چگونه دزگیر بسازیم؟

ساخت دزدگیر

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که چگونه دزدگیر بسازیم؟ برای اینکه بتوانید دزدگیری بسازید، باید از یکسری علم و دانش خاصی برخوردار باشید. در این حالت خواهید توانست روند ساخت دزدگیر را انجام داده و دزدگیری بسازید. در ادامه به پاسخ سوال چگونه دزدگیر بسازیم می‌پردازیم.

وسایل لازم برای ساخت دزدگیر اماکن ساده:

 • کلید یک پل: 1 عدد
 • منبع تغذیه ۱۲ ولت: 1 عدد
 • سنسور راه پله: 1 عدد
 • آژیر سیرن ۱۲ ولت یا ۲۲۰ ولت: 1 عدد

با تهیه این لوازم و سپس وصل کردن آن‌ها به یکدیگر می‌توانید ادامه روند ساخت دزدگیر را طی کنید.

نکته: در صورتی که از آژیرهای 220 ولت در ساخت دزدگیر خود استفاده کرده باشید، دیگر نیازی به تهیه منبع تغذیه ۱۲ ولت نخواهید داشت و می‌توانید با همان آژیر 220 ولت کار خود را انجام دهید. در ادامه به نحوه ساخت دزدگیر اماکن می‌پردازیم.

 

ساخت دزدگیر اماکن

در این نوع ساخت دزدگیر باید چشم راه پله را روی میزان زمان 2 دقیقه قرار داده و سپس حساسیت را در حد میانه (وسط) بگذارید. حال باید کلید یک پل را با نصب در کنار درب انباری به شکلی انجام دهید که اگر دست را از میان در وارد انباری کنید، قادر به پیدا کردن کلید و خاموش نمودن آن باشید. در واقع می‌توان گفت عملکرد این نوع دزدگیر به این صورت است زمانی که می‌خواهید وارد انباری شوید، باید بتوانید دست خود را از میان در وارد کرده و کلید نصب شده را خاموش کنید. در این صورت می‌توانید وارد انباری شده و به انجام امور خود بپردازید. سپس باید 2 دقیقه بیرون انباری منتظر بمانید و دوباره دست خود را وارد و کلید را خاموش کنید. 

در این صورت می‌توانید به انباری ورود کرده و به انجام کارهای خود مشغول شوید. پس از اتمام امور می‌توانید از انباری خارج شده و به مدت 2 دقیقه منتظر باشید. در این مواقع چشمی نصب شده در راه پله قطع خواهد شد. برای انجام دوباره باید دست خود را از طریق لای درب وارد انباری کرده و آن را روشن کنید. حساسیت چشم‌های راه پله به شکلی تنظیم و برنامه ریزی شده که اگر دست شما به آرامی حرکت کرده و سریعا دکمه را لمس نکند، این حرکت را نادیده خواهد گرفت و در این شرایط مدار نصب شده فعال نخواهد شد.

این موضوع یکی از مهم‌ترین و بخصوص‌ترین مسائلی به شمار می‌رود که سارقین از آن بی خبر بوده و در واقع نمی‌دانند که با گشودن درب انباری، دچار خطر شده و دزدگیر نصب شده از خود صدا تولید خواهد کرد. در این گونه مواقع معمولا سارقین قادر به انجام کار خود نشده و از جلوی درب، به علت دستگیر نشدن فرار خواهند کرد.

نکته مهمی که این نوع دزدگیر دارد این است که شما موظف هستید تا پس از اتمام کار خود در انباری، به مدت 2 دقیقه در بیرون آن منتظر بمانید تا از این طریق چشم راه پله خاموش شده و برای بار مجدد به امور خود بپردازید. ولی متاسفانه بسیاری از افراد امکان تحمل این زمان را ندارند و به همین دلیل همیشه در کار خود عجله می‌کنند. برای حل این مشکل می‌توانیم یک ریموت کنترل نیز برای دزدگیر خود ساخته و از آن استفاده کنیم. با این روش توانستیم تا روند ساخت دزدگیر را طی کرده و به پرسش چگونه دزدگیر بسازیم پاسخ دهیم.

 

ساخت دزدگیر

ساخت مدار کنترل از راه دور

بسیاری از دستگاه‌های کنترل از راه دور در بازار وجود دارند که هر یک مناسب جا و کاری هستند. پیشنهاد ما برای راحتی و نداشتن استرس شما، استفاده از دستگاهی بنام کنترل از راه دور ۳ کاناله است. البته توجه داشته باشید که شما نیاز به خریداری کل این وسیله نخواهید داشت و تنها به یکی از کانال‌های آن احتیاج دارید.

دستگاه کنترل از راه دور با برخورداری از 2 عدد ریموت دارای عملکرد بهتری از سایر دستگاه‌هاست. بهتر است قبل از استفاده از هر چیزی راجع به آن تحقیق کرده و اطلاعاتی به دست بیاورید. این موضوع کمک‌های بسیاری به شما خواهد کرد و خواهید توانست با هر وسیله‌ای آشنا بوده و نحوه کار با آن را بدانید. در ادامه به روش ساخت مدار برای دزدگیر می‌پردازیم.

 

ساخت مدار برای دزدگیر اماکن با استفاده از ریموت کنترل

مدار جزو تجهیزات بخصوصی است که هر دزدگیری برای برخورداری از عملکردی خوب به آن نیاز خواهد داشت. این مدار با برخورداری از 2 منبع تغذیه توانسته تا از کارکرد خوبی برخوردار باشد. هر یک از این منبع تغذیه‌ها دارای کاربرد بخصوصی بوده و مزیت‌هایی دارند. این دو منبع تغذیه عبارتنداز:

 1. منبع تغذیه اول، به منظور تغذیه آژیر سیرن طراحی و تولید شده است. اگر شما از آژیر ۲۲۰ ولت در دزدگیر خود استفاده می‌کنید نیازی به استفاده از این منبع نخواهید داشت و بدون مورد استفاده قرار دادن آن نیز می‌توانید کار خود را پیش ببرید.
 2. منبع تغذیه دوم، با عملکرد خود توانسته تا افراد بسیاری را تحت تأثیر قرار دهد و وظیفه آن تأمین برق دستگاه کنترل از راه دور است. برق جزو الزامات هر وسیله‌ای بوده و هر چیزی برای شروع به کار خود به آن نیاز خواهد داشت. برق تغذیه دستگاه کنترل از راه دور باید همیشه و در همه مواقع متصل بوده باشد و به هیچ وجه قطع نشود. برای اینکه مشکلی برای آن به وجود نیاید، از قبل برق ورودی آن را از چشم راه پله گرفته‌ایم تا روشن یا خاموش شدن چشم راه پله نقش و تأثیری در عملکرد دستگاه نداشته باشد.

نکته مهم این است که با مورد استفاده قرار دادن این نوع مدار دیگر نیازی به تهیه و نصب کردن کلید یک پل درون آن نخواهید داشت. چرا که با برخورداری از این مدار درون ریموت خود می‌توانید قبل از وارد شدن به انباری روی کلید A موجود در ریموت زده و دزدگیر نصب شده را غیر فعال کنید. حال خواهید توانست بدون هیچ سر و صدایی وارد انباری شده و زمانی که امورتان به پایان رسید، از آن خارج شده و درب را ببندید. ولی پس از اتمام کار و خروج از انباری، مجدد دکمه A را فشار دهید تا درصورت بروز سرقتی از آن آگاه شده و دست به کار شوید.

 

ساخت دزگیر مدل جدید

بسیاری از افراد راجع به اینکه چگونه دزدگیر درست کنیم مطلع نبوده و از نحوه انجام آن آگاهی ندارند. ساخت دزدگیر کاری ساده بوده که هر فردی از عهده آن برخواهد آمد. در این قسمت مجدد به ساخت نوع جدیدی از دزدگیر خواهیم پرداخت و شما نیز می‌توانید با فراهم کردن لوازمات ذیل، آن را ساخته و استفاده کنید.

 

قطعات مورد نیاز برای ساخت دزدگیر:

 • برد بورد
 • سنسور PIR
 • بلندگوی 8 اهمی
 • ترانزیستور BC547
 • آی سی UM3561
 • باتری و سری باتری 9V
 • مقاومت‌های 220 کیلو اهم و 10 کیلو اهم
 • سیم اتصال مخصوص برد بورد

 

ساخت دزدگیر

سنسور PIR:

این سنسور جزو تجهیزات مهمی به شمار می‌رود که در بسیاری از ابزار و وسیله‌ها به کار رفته است. سنسور PIR به منظور تشخیص دادن حرکت بدن انسان طراحی و تولید شده که شما با استفاده از آن می‌توانید به راحتی و هر زمانی که حرکت فیزیکی ایجاد شده باشد را تشخیص دهید. در هنگام رخ دادن حرکت فیزیکی ولتاژ خروجی تغییر خواهد کرد و میزان آن نسبت به قبل متفاوت خواهد بود.

آی سی UM3561:

آی سی UM3561 یکی از لوازماتی است که می‌تواند برپایه ترانزیستورهای CMOS و معماری LSI از خود چهار نوع صدای متفاوت و فوق ایجاد کند. از صداهای آن می‌توان به آژیر آمبولانس، صدای مسلسل، آژیر پلیس و آژیر آتش نشانی اشاره کرد.

میزان محدوده کاری که برای آن در نظر گرفته شده برابر 3 الی 5 ولت است که درصورت استفاده از ولتاژهای بیشتر از 5 ولت، آی سی دچار مشکلاتی خواهد شد. پس بهتر است در صورتی که قصد استفاده از این آی سی در سایر مدارات را دارید، به همراه مدار از یک دیود زنر استفاده کنید. می‌توانید نسبت به اطلاع یافتن از ساختار پایه‌ها و توضیحات آن از توضیحات ذیل استفاده کنید:

دیاگرام پایه‌های آی سی UM3561:

شماره پایانه نماد توضیحات
1 SEL2 پایه دوم انتخاب نوع صدا
2 Vss زمین
3 Output خروجی
4 NC پایه تست داخلی: برای عملکردهای معمولی رها بگذارید
5 Vdd قطب مثبت منبع تغذیه
6 SEL1 پایه اول انتخاب نوع صدا
7 OSC1 ترمینال نوسان ساز اول
8 OSC2 ترمینال نوسان ساز دوم

با کمک گیری از دو نوع SEL1 و SEL2 می‌توانیم چهار نوع صدای بیان شده را پخش کنیم. جدول ذیل نشان دهنده انواع حالت‌ها به منظور پخش صداهای گوناگون است.

SEL1 SEL2 نوع صدا
NC NC آژیر آمبولانس
Vdd NC آژیر پلیس
Vss NC مسلسل
X Vdd آژیر آتش نشانی

دیود زنر:

این نوع دیود همانند دیودهای نوع ساده بوده ولی یک فرق اساسی میان آن‌ها وجود دارد. تمامی دیودهای ساده به جریان اجازه حرکت و عبور در یک جهت ثابت را خواهند داد، ولی دیود زنر به این شکل نبوده و اگر میزان ولتاژ بیش از حد میزان باشد می‌تواند به آن اجازه حرکت در جهت معکوس را بدهد.

با استفاده از این مراحل خواهید توانست پاسخ کاملی برای چگونه دزدگیر بسازیم داده و از این طریق موفق شوید دزدگیری بسازید.

 

ساخت دزدگیر

در ساخت دزدگیر اماکن توجه به چه نکاتی ضروری است؟

در پاسخ به چگونه دزدگیر بسازیم می‌توان گفت: ساخت دزدگیر نیز دارای یکسری مراحل خاصی است که هر فردی باید بتواند از عهده آن‌ها بربیاید. در این حالت می‌تواند دزدگیری ساخته و مورد استفاده قرار دهد. در ساخت دزدگیر باید به نکات ذیل توجه داشته باشید:

 • فرق بین آژیر سیرن با بلندگوی دزدگیر این است برای اینکه سیرن به صدا در بیاید کافی است که یک ولتاژ ۱۲ ولتی را به آن متصل کنید. در این حال سیرن می‌تواند به راحتی از خود تولید صدا کند. ولی استفاده و تولید صدای بلندگو به این شکل نبوده و نیاز است که ملودی پخش کننده صدا را از یک برد الکترونیکی دیگری، همانند مرکز کنترل گرفته و از این طریق با استفاده از بلندگو صدا تولید کنید. در مدار ساخته شده بالا می‌توانید از سیرن استفاده کنید.
 • یکی از نکات دیگر این است که سعی کنید مد دستگاه کنترل از راه دور را بر حالت مد دزدگیر اماکن یا مد دزدگیر اماکن بگذارید.
 • در مدار ساخته شده بالا به جای چشم راه پله امکان استفاده از چشم دزدگیر اماکن وجود ندارد. چرا که چشم‌های دزدگیر اماکن از میزان ولوم تنظیم زمان برخوردار نبوده و پس از تشخیص دادن حضور افراد قادر به فعال کردن مدار است. این مدار پس از طی شدن مدت زمان ۱ الی ۲ ثانیه به صورت مجدد قطع خواهد شد. مسئله مهم این است که این میزان زمان برای فرار سارقان از صحنه جرم کافی نبوده و در نهایت دستگیر خواهند شد.

 

سخن پایانی

برخورداری از یک دزدگیر برای هرنوع مکانی، جزو الزامات بوده و هر فردی باید برای محافظت از اموال خود دارای آن باشد. در این صورت میزان آمار سرقت کمتر خواهد شد و سارقان بسیار کمی در دنیا وجود خواهند داشت. ولی باید بدانید که برای خریداری دزدگیر باید از یکسری علم و دانش خاصی برخوردار بوده باشید تا با اکتفا بر آن‌ها، بتوانید دزدگیر خوبی خریداری کنید.

چگونه دزدگیر بسازیم جزو سوالات عموم مردم است و می‌توان گفت: ساخت دزدگیر کار راحتی بوده و سختی آنچنانی ندارد. هر فردی می‌تواند با کمی آموزش به راحتی روند ساخت دزدگیر را فرا گرفته و انجام دهد. در این مقاله با نحوه ساخت دزدگیر آشنا شدید و حال از این پس خواهید توانست برای خود و اطرافیانتان دزدگیری بسازید.

امیدواریم از مطالب بیان شده لذت برده باشید و توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در مورد ساخت دزدگیر را در اختیارتان گذاشته باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *