دزدگیر

دزدگیر

دزدگیر

دزدگیر

دزدگیرها دارای چه انواعی هستند؟ زمانی که میزان سرقت ها افزایش پیدا می کند میزان راهکارهای مقابله با سرقت ها هم افزایش پیدا می کند تا بتوانیم به کمک این ابزارها و راهکارهای کاربردی در برابر سارقان اموال و دارایی های خود را مورد حفاظت قرار دهیم. یکی از این راهکارهای بسیار کاربردی استفاده کردن از سیستم های حفاظتی و نظارتی می باشد. البته سیستم های نظارتی تنها برای نظارت به کار می رود و ما باید در محل و پشت دوربین ها حضور دائم داشته باشیم تا بتوانیم هر ورود غیر مجازی را شناسایی کنیم و از آن پیشگیری کنیم. به همین دلیل هم استفاده از دزدگیرها یا سیستم های حفاظتی در درجه بالایی از اهمیت قرار دارند. چرا که می توانند ما را از یک سرقت در حال وقوع حتی در زمانی که خواب هستیم با خبر کنند. به همین دلیل می خواهیم در این مطلب به بررسی این سیستم ها بپردازیم.

 

دزدگیر چیست؟

دزدگیر

سیستم های حفاظتی در واقع سیستم هایی هستند که ما می توانیم به کمک آنها از هر ورود غیر مجاز و یا تلاش برای ورود غیر مجاز به حریم مشخص شده خود آگاه شویم. به این ترتیب می توانیم با انجام اقدامات امنیتی مانع از این شویم که سارقانی که به حریم ما تجاوز کرده اند در عملیات خود موفق شوند. اینگونه می توانیم از دارایی های خود در برابر سارقان حفاظت کنیم. دزدگیر نقش بسیار مهمی را ایفا می کند اما باید بدانید که نهایت کاری که سیستم های حفاظتی و امنیتی برای ما می کنند این است که ما را از ورود به حریم ما آگاه می کنند. ما در زمانی که آگاه از ورود غیر مجاز یا تلاش برای ورود غیر مجاز شدیم، باید اقداماتی را انجام دهیم که از ادامه روند حرکتی سارقان جلوگیری کنیم در غیر این صورت سارقان کار خود را انجام می دهند.

 

دزدگیر

چند نوع دزدگیر داریم؟

سیستم های حفاظتی و امنیتی دارای انواع مختلفی هستند که هر یک کارایی مخصوص به خود را دارند. اما اگر بخواهیم دو دسته بندی اصلی را برای سیستم های امنیتی در نظر بگیریم می توانیم آنها را به دو دسته ذیل تقسیم بندی کنیم:

 • سیستم حفاظتی و امنیتی خودرو: این سیستم ها بر روی خودروها نصب می شوند و کار حفاظت از خودروهای ما را انجام می دهند. خود این سیستم ها دارای دو نوع کلی هستند که عبارت اند از: دزدگیر صوتی و تصویری. سیستم های صوتی تنها با آژیر کشیدن ما را از وقوع یک حادثه خطرناک که همان تلاش برای سرقت ماشین یا سرقت از ماشین است آگاه می کنند. اما سیستم های تصویری علاوه بر اعلام هشدار صوتی، باعث می شوند که ریموت کنترل هم آلارمی را به ما بدهد که ما بتوانیم در زمانی سریع تر از خودرو خود محافظت کنیم. این دو نوع سیستم حفاظتی خودروها در برندهای مختلفی ارائه می شود که کارایی هر کدام یکسان بوده و فقط کیفیت آنها و میزان حساسیت آنها با یکدیگر متفاوت می باشد اما در سنسورها و همچنین دتکتورهای مورد استفاده هیچ تفاوتی با یکدیگر نخواهند داشت.
 • دزدگیر اماکن: یکی دیگر از انواع سیستم های حفاظتی و امنیتی، سیستم های مخصوص محافظت از اماکن می باشد. منظور از اماکن یعنی تمامی خانه ها، ویلاها، بانک هاف جواهر فروشی ها، فروشگاه و صرافی ها و غیره می باشد. هدف از نصب این سیستم ها بر روی اماکن هم این است که از ورود افراد غیر مجاز به حریم جلوگیری کرده و ما را از تلاش برای ورود غیر مجاز افراد به محیط مورد نظر مطلع کنند تا ما بتوانیم اقدامات پیشگیرانه را انجام داده و سارقان را در سرقت خودشان ناکام بگذاریم. این سیستم ها دارای انواع مختلفی می باشند که هر یک ویژگی ها و خصوصیات مختلفی دارند که ما در این مطلب به معرفی آنها خواهیم پرداخت. در ادامه در مورد سیستم های حفاظت اماکن به شما خواهیم گفت که چند نوع دزدگیر داریم؟

 

معرفی انواع دزدگیر اماکن بر اساس کارایی

سیستم های امنیتی که می تواند در اماکن مورد استفاده قرار بگیرد و از محل مورد نظر ما در برابر هرگونه ورود غیرمجازی محافظت کند دارای انواع مختلفی می باشد. هر یک از این انواع دارای نحوه کارکردی متفاوت بوده و از نظر کارایی با دیگری دارای تفاوت های ساختاری می باشد. اگر شما می خواهید یکی از این سیستم های حفاظتی اماکن را خریداری کنید باید حتما در مورد انواع دزدگیر اماکن اطلاعت کاملی داشته باشید تا بتوانید بهترین خرید ممکن را داشته باشید. به همین دلیل ما می خواهیم به شما بگوییم چند نوع دزدگیر داریم و هر یک از این دزدگیرها دارای چه ویژگی هایی می باشد.

به طور کلی می توان انواع سیستم های حفاظتی و دزدگیر امکان را بر اساس نوع کارایی و تنوعی که دارند به چند دسته بندی مختلف تقسیم بندی کرد. در ادامه می توانید با این دسته بندی های مختلف آشنا شده و بر اساس ویژگی هایی که دارند برای خرید هر یک اقدام کنید.

 

دزدگیر

دزدگیر اماکن آژیری

یکی از انواع دزدگیر اماکن، سیستم های حفاظتی آژیری هستند. این سیستم ها از اولین سیستم های حفاظتی بوده که به تولید رسیده و مورد استفاده قرار می گرفتند. اما امروزه دیگر کمتر شاهد استفاده از این سیستم ها هستیم چرا که مدل های دیگری روی کار آمده و تولید این سیستم ها تا حد زیادی متوقف شده است. بر اساس تشخیص حرکتی که سنسورهای حرکتی دارند، این سیستم ها می توانند اطلاعات یک حرکت و یا ورود غیر مجاز را از طریق یک سیستم هشدار دهنده آژیری به اطلاع برسانند.

در برخی دیگر از نمونه های دزدگیر آژیری ما شاهد این مسئله هستیم که این سیستم ها این امکان را دارند که با برخی از شماره های ضروری مشخص شده در سیستم در زمان ورود غیر مجاز به صورت خودکار و اتوماتیک تماس می گیرند. در این شرایط می توانند بر اساس تماسی که حاصل کرده اند صدای آژیر را برای صاحب خط پخش کنند تا اگر صاحب محل متوجه آلارم های دیگر نشده بود، به کمک این تماس در هرجایی که هست از ورود غیر مجاز و یا تلاش برای ورود غیر مجاز مطلع شود و بتواند به خوبی اقدامات لازم را انجام دهد.

 

مزایای استفاده از دزدگیر آژیری

استفاد از این سیستم های حفاظتی مزایای زیادی را برای ما به همراه نخواهد داشت. مانند تمامی سایر انواع مدل های سیستم های حفاظتی می تواند ما را از طریق هشدار آژیری ار سرقت آگاه کند اما این کار را تمامی انواع دزدگیرها به خوبی انجام می دهند. بنابراین نمی شود این مسئله را به عنوان یک مزیت نسبت به سایر روش ها محسوب کرد. اما باید بدانید که یک مزیت به عنوان تنها مزیت این سیستم ها وجود دارد و آن هم قیمت بسیار پایین راه اندازی و نصب این سیستم ها می باشد.

 

معایب استفاده از دزدگیر اماکن آژیری

این سیستم های امنیتی و حفاظتی با اینکه بسیار ارزان هستند اما خیلی مورد توجه افراد برای استفاده قرار نمی گیرند. چرا که دارای برخی معایب هستند که باعث می شود افراد برای حفاظت از محل مورد نظر خود هزینه بیشتری کنند اما امنیت بالاتری را تجربه کنند. برخی از مهمترین معایب این سیستم ها عبارت اند از:

 •     امکانات کاربری بسیار محدود
 •     ضریب امنیتی این سیستم ها پایین است
 •     با قطع تلفن ارتباط تماس گیرنده قطع می شود
 •     در این سیستم ها کنترل از راه دور ممکن نمی باشد

 

دزدگیر

دزدگیر اماکن با تلفن کننده سخنگو

یکی دیگر از انواع دزدگیر اماکن، سیستم های حفاظتی و امنیتی با استفاده از تلفن کننده سخنگو می باشد. تقریبا می شود گفت که از مرسوم ترین و رایج ترین انواع سیستم های حفاظتی محسوب می شوند که طرفداران زیادی دارند و در بسیاری از اماکن مانند مجتمع های مسکونی، اداری و تجاری می توانند به راحتی مورد استفاده قرار بگیرند. این سیستم های امنیتی علاوه بر تمامی قابلیت های سیستم های آژیری می توانند یک پیام صوتی را هم ضبط کنند و به صورت اتوماتیک با شماره های از پیش تعیین شده تماس حاصل نمایند.

 

مزایای استفاده از دزدگیر تلفن کننده سخنگو

استفاده از این دزدگیر ها می تواند برای صاحبان یک حریم خصوصی دو مزیت مهم را در پی داشته باشد که این دو مزیت عبارت اند از:

 • قیمت ارزان: اگرچه قیمت این سیستم های حفاظتی نسبت به نوع آژیری بالاتر می باشد اما نسبت به سایر انواع سیستم های حفاظتی و قیمت پایین تری دارند. به همین دلیل مورد استفاده قرار می گیرند.
 • تلفن کننده سخنگو فارسی: در این سیستم ها این امکان وجود دارد که یک پیغام فارسی به جای صدای آژیر پخش شود و کاربرد را از سرقتی که در حال وقوع است مطلع کند.

 

معایب استفاده از دزدگیر تلفن کننده سخنگو

استفاده از این سیستم ها با وجود مزایایی که دارند و یکی از رایج ترین انواع دزدگیرها شناخته می شوند چندان هم از ایرادات متداولی که در سیستم های آژیری وجود دارد خالی نمی باشد. از همین رو باید به معرفی برخی از مهمترین معایب آنها بپردازیم که عبارت اند از:

 •     امکانات امنیتی این سیستم ها بسیار محدود می باشد.
 •     در این سیستم ها امکانی برای کنترل از راه دور وجود ندارد.
 •     با قطع کردن خط تلفن تماس گیرنده اتوماتیک این سیستم هم قطع می شود.

 

دزدگیر

دزدگیر اماکن سیمکارتی

در ادامه بررسی اینکه چند نوع دزدگیر داریم، به معرفی یکی دیگر از انواع دزدگیر اماکن خواهیم پرداخت که به آنها سیستم حفاظتی سیمکارتی نیز می گویند. این سیستم های حفاظتی و امنیتی دارای کاربردهای مختلفی هستند که علاوه بر اعلام سرقت انجام می دهند. به همین دلیل می توانند در زمره محبوب ترین سیستم های حفاظتی و امنیتی قرار بگیرند. در این سیستم ها تماس با کسی که صاحب دزدگیر است بدون نیاز به خط تلفن ثابت و به صورت بی سیم صورت می گیرد یعنی تنها با استفاده از یک عدد سیم کارت اپراتوری.

اگر شما در محیطی هستید که هیچ خط تلفن ثابتی در آن وجود ندارد، باید برای سیستم امنیتی خود از این مدا دزدگیر استفاده کنید تا بتوانید از هرگونه ورود غیر مجاز به سیستم مطلع شوید. پک سیستم های امنیتی و حفاظتی کلاسیک یکی از بهترین انتخاب هایی است که شما می توانید در زمان خرید سیستم سیمکارتی داشته باشید. یکی از نکات مهمی که باید در مورد این سیستم های امنیتی بدانید این است که این سیستم ها با سایر سیستم های امنیتی که در بازار وجود دارند و مورد استفاده قرار می گیرند دو تفاوت بسیار مهم و اصلی دارند.

در ابتدا به عنوان اولین تفاوت این سیستم های امنیتی نسبت به سایر دزدگیرها باید بگوییم که این سیستم ها دارای میزان امنیت بسیار بالاتری نسبت به سایر سیستم ها هستند و در برخی از مناطقی که امکان دسترسی به تلفن ثابت وجود ندارد می تواند به صورت کاربردی مورد استفاده قرار بگیرد و در محل هایی که تلفن ثابت وجود دارد هم با توجه به اینکه از طریق سیمکارت ارتباط برقرار می شود، دیگر نیازی نیست که نگران قطع شدن دستی و یا غیر عمدی خطوط تلفن ثابت باشیم. در نتیجه می توانیم با خیالی آسوده از محیط خود محافظت کنیم.

مزیت دومی که استفاده از دزدگیر سیمکارتی دارد این است که این سیستم های حفاظتی و امنیتی کاملا هوشمند هستند. وقتی از هوشمند بودن یک سیستم صحبت می کنیم به این معنا است که کاربر می تواند به راحتی و البته به آسانی این سیستم ها را از راه دور کنترل کند. قطع کردن و یا وصل کردن مجدد آنها از راه دور باعث می شود که کاربر امنیت بالاتری را تجربه کند. از همین رو بسیاری از افراد به دلیل این دو مزیت عمده ترجیح می دهند که از این سیستم های امنیتی و حفاظتی به جای دو سیستم قبلی استفاده کنند.

 

امکانات موجود در دزدگیرهای سیمکارتی

کنترل هوشمند از راه دور دزدگیرهای سیم کارتی می تواند یکی از موثرترین امکاناتی باشد که این سیستم ها دارند. کاربر می تواند به کمک گوشی تلفن همراه خود چه اپل و چه اندروید سیستم حفاظتی خود را از راه دور کنترل کند. بخشی از آن یا تمام آن را قطع و وصل کند و یا اینکه می تواند صدای آژیر و آلارم را قطع و وصل کند. از طرفی اگر کاربر به هر دلیلی نمی تواند به اینترنت دسترسی داشته باشد می تواند از طریق کنترل پیامکی تمامی این کارها را انجام دهد.

در نظر داشته باشید که در دزدگیر سیمکارتی کاربر می تواند به راحتی حتی از طریق ارسال یک پیامک از وضعیت کلی شرایط ایمنی حاکم بر محل مورد نظر خود مطمئن شود. مثلا می تواند وضعیت ریموت را بررسی کند. یا اینکه می تواند به راحتی مطمئن شود که برق شهری متصل بوده و دزدگیر فعال است. سنسورها و ورودی ها و خروجی ها را می توان به راحتی از همین طریق کنترل کند. نکته دیگر اینکه با اپراتورهای خطوط همراه ایران سازگار هستند و در کسری از زمان تمامی فعالیت ها رخ داده را گزارش می دهند.

 

دزدگیر

دزدگیر اماکن بیسیم

وقتی از بیسیم بودن و یا وایرلس بودن یک سیستم صحبت می کنیم یعنی اینکه سیستم دارای سنسورهایی است که بدون نیاز به سیم و به صورت هوشمند می توانند سیگنال ها را به کیت اصلی دزدگیر ارسال کنند. یعنی زمانی که متوجه شدند که ورودی غیر مجاز اتفاق افتاده است سیگنال های مورد نیاز را از طریق ارسال پالس از چشمی به گیرنده کیت اصلی انجام داده و از این طریق آلارم های لازم را برای در جریان قرار دادن دیگران فعال می کنند و از محل مورد نظر و تحت پوشش خود محافظت می کنند.

استفاده از دزدگیر بیسیم برای صاحب کار دارای مزیت های زیادی می باشد. یکی از این مزیت ها این است که کار بسیار شیک و ساده انجام می شود و به دلیل نبودن سیم های اضافی همه چیز کاملا مرتبط می باشد. از طرفی وقتی شما با سیم کشی های کمتری روبرو هستید می توانید هزینه ها و اجرت نصب را تا اندازه زیادی کم کرده و در نهایت در زمان نصب هم صرفه جویی کنید. از طرفی با نقل مکان می توانید به راحتی و بدون مشکل سیستم امنیتی خود را به محل مورد نظر خود منتقل کنید.

 

مزایای استفاده از دزدگیر بیسیم

استفاده از دزدگیر بیسیم به عنوان یکی از انواع دزدگیر اماکن می تواند برای شما مزیت های مختلفی را به همراه داشت باشد. با برخی از این مزایا تا به اینجا آشنا شدید در این بخش قصد داریم برخی از مهمترین مزایای استفاده از این سیستم ها را عنوان کنیم که عبارت اند از:

 •     ظاهری زیبا
 •     قابلیت جابجایی و توسعه در محلی دیگر
 •     امنیت بسیار بالا
 •     قابلیت کنترل از راه دور
 •     امکان کار با گوشی های اندروید و گوشی های اپل از راه دور از طریق نرم افزارهای قابل نصب روی گوشی ها

 

نکته: دزدگیرهای بیسیم در نوع تحت شبکه و خارج از شبکه هم ارائه می شوند. به طبع نوع تحت شبکه این سیستم های امنیتی دارای استقبال و استفاده بیشتری می باشد به همین دلیل هم قیمت بالاتری دارند و از طرفی می توانند برای شما امنیت بسیار بالاتری را هم به وجود آورند.

 

سخن پایانی

حالا با توجه به مطالعه این مطلب متوجه شدیم که چند نوع دزدگیر داریم و در مورد انواع دزدگیر اماکن اطلاعات کاملی را به دست آوردیم. در نهایت این شما هستید که باید بر اساس ویژگی های ذکر شده یکی از انواع این سیستم های حفاظتی را برای محل مورد نظر خود انتخاب کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *