دزدگیر

حسگر دزدگیر

حسگر دزدگیر

حسگر دزدگیر

حسگر دزدگیر اماکن چه کاربردی در دزدگیرها دارد؟ برای اینکه یک سیستم دزدگیر بتواند به درستی کار خود را انجام دهد باید دارای حسگر هایی باشد که بتوانند ورود یا تلاش برای ورود غیر مجاز را شناسایی کرده و آن را به کیت اصلی ارسال کنند. در صورتی که حسگرهای کاملی را در دزدگیر اماکن خود داشته باشیم می توانیم امیدوار باشیم که به راحتی هر ورودی شناسایی شده و به ما گزارش شود. به این ترتیب می توانیم به کمک این دزدگیر اماکن و سیستم حفاظتی خود از محل مورد نظر خود محافظت کنیم. برای اینکه بتوانیم یک دزدگیر بسیار خوب را شناسایی کنیم لازم است که حتما در مورد حسگر دزدگیر اماکن و انواع آنها اطلاعاتی در اختیار داشته باشیم تا در زمان خرید دزدگیر اماکن بتوانیم بهترین مدل آنها را شناسایی کرده و دزدگیری را خریداری کنیم که دارای ظرفیت های قابل توجهی برای ما کاربران می باشد.

 

معرفی انواع حسگر دزدگیر اماکن

حسگر دزدگیر

در این مطلب قصد داریم انواع حسگرها یا همان سنسورهای دزدگیر اماکن را به شما معرفی کنیم تا با سیستم اصلی کارکرد دزدگیرهای اماکن آشنا شوید. برای اینکه بتوانیم خطرات احتمالی را شناسایی کرده و از آنها پیشگیری کنیم لازم است که حتما در مورد این سیستم ها و سنسورهای تشخیص دهنده اطلاعات کاملی داشته باشیم و از طرفی باید بدانیم که این حسگرها در واقع چه هستند. به مجموعه ای از سیستم های جانبی حفاظتی که برای پیشگیری خطرات احتمالی بر روی دزدگیر اماکن نصب می شود، حسگر دزدگیر گفته می شود. در واقع می توانیم چنین بگوییم که حسگرها یا سنسورهای دزدگیرها می توانند نقشی را بر عهده بگیرند که حواس انسان در بدن انسان ها بر عهده دارند. همانطور که چشمان ما به ما کمک می کنند تا چیزی را ببینیم، سنسورهایی در دزدگیرها برای دید بهتر وجود دارند.

 

انواع حسگر دزدگیر اماکن بر اساس کاربرد

مهمترین هدف یک دزدگیر اماکن این است که این سیستم حفاظتی بتواند ورود غیر مجاز افراد را شناسایی کند. برای اینکه دزدگیر بتواند ورود افراد غیر مجاز را به درستی شناسایی کند باید از سنسورها، حسگرها و چشم های الکترونیک استفاده کند. زمانی که حسگر دزدگیر اماکن یک ورود غیر مجاز و یا تلاش برای ورود غیر مجاز را توسط چشمی خود شناسایی کرد، سیگنال هایی را به پنل اصلی ارسال می کند. پنل در این زمان سعی می کند با برقراری تماس، ارسال پیامک و یا اعلان خطر با فعال کردن آژیر ما را از این خطر آگاه سازد.

 

نحوه کارکرد حسگر چشمی دزدگیر

حسگر دزدگیر اماکن می تواند شامل یک چشمی برای شناسایی ورود غیر مجاز باشید به این ترتیب که در ساعتی که ما برای آن تعیین کرده ایم، از محدوده ای که ما برای آن مشخص کرده ایم بر اساس خطوط و فواصلی که در سیستم آن ثبت شده است محافظات می کند. یعنی هر ورود به آن محدود و شکسته شدن فواصل را می تواند به راحتی شناسایی کرده و آن را به عنوان یک ورود غیر مجاز یا تلاش برای یک ورود غیر مجاز شناسایی کرده و ما را هوشیار نماید.

در واقع حسگر دزدگیر در این شرایط امواجی را به سمت محدوده تعیین شده ارسال می کند. اگر ورودی غیر مجاز در این محدوده وجود داشته باشد باعث می شود که این امواج قطع شده و به حسگر باز نگردد. به همین دلیل می تواند ورود یک شی یا شخص جدید به محدوده تحت کنترل خود را شناسایی کند. به همان اندازه ای که در بدن انسان چشم دارای اهمیت میباشد، حسگر چشم الکترونیک روی دزدگیرهای اماکن هم دارای اهمیت می باشد. در نظر داشته باشید که کل سیستم دزدگیر یک سیستم یکپارچه و واحد می باشد.

یعنی تمامی بخش های این سیستم مکمل یکدیگر هستند که هر یک بدون دیگری کارایی سیستم را از بین می برند. در واقع حسگر دزدگیر اماکن چه حسگر چشمی و یا سایر حسگرها با کیت اصلی دزدگیر و آلارم و سیستم ارسال پیامک و یا تماس صوتی، کاملا مکمل یکدیگر هستند و اگر یکی از اینها نتواند به درستی کار خود را در سیستم انجام دهد باید بگوییم که تمامی سیستم در فعالیت خود دچار مشکل شده و نمی تواند به درستی کار کند. نکته دیگر این است که باید حسگر چشمی دارای جدیدترین تکنولوژی و کمترین میزان خطا باشد تا دزدگیر کار خود را به درستی انجام دهد.

 

برخی از انواع حسگر دزدگیر اماکن

در ادامه قصد داریم برخی از انواع حسگر دزدگیر را به شما معرفی کنیم تا با هریک از آنها آشنا شوید. مهمترین و متداول ترین انواع حسگر دزدگیر اماکن عبارت اند از:

 •     حسگر شک
 •     حسگر OUTDoor
 •     حسگر حرکتی سقفی
 •     سنسور یا همان حسگر مگنتی که به آن آهن ربایی هم می گویند
 •     سنسور شکسته شدن شیشه
 •     کیت یا همان پد اصلی سنسورها و یا حسگرها
 •     سنسور یا همان حسگر لرزش
 •     چشم الکترونیک یا همان سنسور چشمی که در مورد اهمیت آن به شما توضیح دادیم

 

حسگر دزدگیر

معرفی آشکارسازهای درب و پنجره

حسگر دزدگیر اماکن دارای انواع مختلفی هست که در قسمت قبلی این مطلب با آنها آشنا شدید. زمان آن فرا رسیده است که در مورد آشکارسازهای درب و پنجره به شما اطلاعاتی را ارائه دهیم. این حسگرها که نقشی بسیار مهم و عملیاتی دارند در اصل دارای دو قطعه کاربردی می باشند، که اگر در کنار یکدیگر قرار داشته باشند توسط یک آهنربا یک میدان مغناطیسی را به وجود می آورند و در این میدان کنار هم باقی خواهند ماند. این دو قطعه در زمانی که درب یا پنجره باز شود از هم جدا می شوند. وقتی این دو قطعه از هم جدا میشوند میدان مغناطیسی از بین می رود.

زمانی که میدان مغناطیسی از بین می رود چه اتفاق رخ می دهد؟ مشخص است این حسگر دزدگیر به کیت اصلی سیگنال هایی را ارسال می کند که نشان دهنده باز شدن درب یا پنجره به صورت غیر مجاز در ساعت مشخص می باشد. کیت اصلی هم بلافاصله سیستم ارسال پیامک و یا تماس صوتی و یا آژیر صوتی را فعال می کند. وقتی هشدار فعال می شود کاربر می تواند به خوبی متوجه شود که این هشدار برای باز شدن درب و یا پنجره های محل مورد نظر می باشد.

حسگر دزدگیر اماکن مربوط به درب و پنجره یک نوع حسگر مگنتی می باشد که یک سیستم الکترومغناطیسی بسیار مهم و کاربردی در دزدگیرها محسوب می شود که ما را از ورودهای غیرمجاز آگاه می کند. عملکرد این سنسور به این صورت است که هیچگونه کنتاک فیزیکی در آن به کار نمیرود و تنها با استفاده از یک سنسور تشخیص میدان مغناطیسی و یک آهنربا می تواند تمامی تغییرات حرکتی که بین دو تکه از سنسور وجود دارد را شناسایی کند و نتایج این شناسایی را هم به پنل مرکزی دزدگیر ارسال کند.

 

سنسور یا حسگر شکستن پنجره

یکی دیگر از انواع حسگر دزدگیر اماکن مربوط به شکسته شدن درب و یا پنجره می باشد. در واقع این حسگر یک سنسور صوتی می باشد که وقتی پنجره یا درب شکسته می شود می تواند صدای شکسته شدن درب یا پنجره را به خوبی شناسایی کند. در نظر داشته باشید که سنسورهای مربوط به باز شدن درب و پنجره فقط زمانی می توانند وارد عمل شوند که پنجره یا درب باز شود. اگر سارق متوجه شود و به جای باز کردن درب و پنجره آنها را بشکند دیگر سنسور باز شدن درب و پنجره کارایی ندارد به همین دلیل ما به سنسور یا حسگر شکستن پنجره نیاز داریم.

به همین دلیل است که ما معتقد هستیم نباید به یک نوع حسگر دزدگیر اکتفا کنید. باید در کنار استفاده از حسگر باز و بسته شدن درب و پنجره حتما سنسور شکستن را هم در دزدگیر خود داشته باشید تا بتوانید هر نوع تلاش برای ورود غیر مجاز را از هر روشی شناسایی کنید و مانع از این شوید که مورد سرقت قرار بگیرد. حسگرهای شکسته شدن پنجره بر اساس سیگنال های صوتی کدنویسی شده اند بنابراین دارای قطعات ذیل می باشند:

 •     ریزپردازنده ASIC
 •     یک مبدل تبدیل صوت
 •     یک میکروفن برای دریافت صدا

حسگر دزدگیر اماکن از نوع شکسته شدن پنجره تمامی الگوهای شکسته شدن و ترک برداشتن شیشه و درب را در خود جای داده است، زمانی که صدایی را دریافت می کند این صدا را با الگوهایی که در حافظه خود دارد مطابقت می دهد و در صورت مشاهده هر گونه مطابقت می تواند به راحتی سیستم هشدار را از طریق ارسال سیگنال به کیت مرکزی و هدایت کننده دزدگیر فعال نماید. توجه داشته باشید که لازم نیست در این کار زیاده روزی کنید و سنسورها و حسگرهای زیادی را در تمامی پنجره ها و درب ها وصل کنید.

زمانی که شما از حسگر دزدگیر باز و بسته شدن استفاده می کنید باید برای هر درب و هر پنجره یک حسگر را متصل کنید. اما زمانی که می خواهید از سیستم صوتی و ارسال پیام شکسته شدن پنجره استفاده کنید، حتی در صورت داشتن پنجره ها و درب های زیاد، می توانید تنها با یک یا دو حسگر صوتی کار خود را به درستی انجام دهید. برای این کار تنها باید سعی کنید از حسگری استفاده کنید که دارای قدرت دریافت صدای بسیار بالا باشد و دقت کافی را داشته باشد.

 

حسگر دزدگیر

حسگر لرزشی یا ارتعاشی دزدگیر اماکن

یکی دیگر از انواع حسگر دزدگیر اماکن ، حسگر لرزشی یا ارتعاشی می باشد. این حسگرها به صورت پیکسلی محیط تحت پوشش خود را تحت کنترل قرار می دهند. این امر می تواند باعث شود که هر گونه لرزش و یا ارتعاش ناشی از هر حرکتی را در محیط تحت پوشش خود به درستی شناسایی کنند. به همین دلیل از این حسگرها به طور گسترده ای استفاده می شود و حتی نوع وایرلس و بی سیم این حسگرها هم مدت ها است که وارد بازار شده و در دزدگیرهای اماکن نصب می شود و کارایی بسیار زیادی هم دارد.

از طریفی حسگر دزدگیر اماکن اگر به صورت لرزشی و ارتعاشی باشد می تواند بر روی دیوارهای پیرامون هم نصب شود. تصور کنید که سارقان بخواهند از طریق شکستن دیوار و یا ایجاد شکاف در دیوار وارد حریم شما شوند، بلافاصله حسگر لرزشی ارتعاشی دزدگیر شما متوجه حرکت و لرزش بر روی دیوار شما می شود به این ترتیب می تواند سیستم مرکزی دزدگیر را از وقوع یک خطر احتمالی آگاه سازد. نکته ای که باید در مورد نصب سنسورها و حسگرهای لرزشی در نظر داشته باشید این است که این حسگرها با هر لرزشی به شما هشدار می دهند.

بنابراین اگر شما این حسگر دزدگیر اماکن را بر روی دیوارها و یا پنجره هایی نصب کنید که در مجاورت خیابان قرار دارند، با عبور هر ماشین سنگین در کنار خیابان و یا هر صدایی که می تواند باعث لرزیدن شیشه ها شود، دزدگیر شما فعال شده و به شما هشدار می دهد. این مسئله می تواند در دراز مدت باعث شود که شما دیگر هر هشداری را به راحتی جدی نگیرید و متوجه هر هشداری نشوید. از همین رو امکان دارد که هم به دردسر بیفتید و هم اینکه مورد سرقت قرار بگیرید.

حسگر حساس به ضربه

از دیگر انواع حسگر دزدگیر، سنسورهای حساس به ضربه هستند، در صورتی که به کف، سقف و یا درب و شیشه های ضربه ای وارد شود این حسگرها وارد عمل شده و دزدگیر را فعال می کنند.

سنسور دستی دزدگیر

به این حسگر، حسگر دستی هم می گویند، در طول روز و زمان های کاری عادی سیستم دزدگیر غیر فعال است اما همچنان امکان دارد که شما مورد حمله سارقان قرار بگیرد به همین دلیل باید به صورت دستی دزدگیر خود را فعال کنید. این سنسور این امکان را برای شما فراهم می کند تا بتوانید به راحتی سیستم دزدگیر خود را فعال نمایید.

انواع حسگرهای محیطی

حتما لازم نیست که شما از حسگر دزدگیر اماکن برای این منظور استفاده کنید که محل مورد نظر خود را از هرگونه سرقتی در امان بدارید. این احتمال وجود دارد که محل شما دچار آتش سورزی و یا مشکلاتی دیگر شود. در این صورت لازم و ضروری است که شما حتما برخی از حسگرهای جانبی را بر روی سیستم خود داشته باشید تا به این واسطه بتوانید سایر خطرات را هم شناسایی کرده و از محل مورد نظر خود در برابر آنها هم حفاظت کنید. به خصوص خطراتی مانند آتش سوزی در انبارها.

 

حسگر دزدگیر

حسگر آشکارساز دود

حسگر دزدگیر می تواند دارای دتکتور تشخیص دود باشد، زمانی که دود در محیط وجود دارد می تواند نشانه ای از بروز یک آتش سوزی باشد، وجود چنین حسگری بر روی دزدگیر شما می تواند این واقعه را گزارش کرده و یا به سیستم پاشش آب متصل شده و آن را فعال نماید از وقوع یک حادثه آتش سوزی جلوگیری نماید.

حسگر آشکارساز نشت گاز

امکان دارد که گاز نشتی کند و انفجاری را به وجود آورد، با داشتن یک حسگر آشکارساز نشت گاز دیگر شما از این خطر احتمالی می توانید در امان باشید.

حسگر تشخیص حرکت دزدگیر اماکن

از دیگر انواع حسگر دزدگیر اماکن می شود به حسگرهای تشخیص حرکت اشاره کرد که بسیار مهم و کاربردی هستند سیستم های حرکتی دارای انواع مختلفی هستند و هر یک در صورتی که محل مورد نظر شما مورد سرقت قرار بگیرد از طریق جابجایی و یا هرگونه حرکتی تازه می توانند سیستم اصلی را فعال کنند. به این ترتیب شما دیگر نمی توانید نگران باشید. در صورتی که سارقان بتوانند با مهارت بسیار بالا تمامی بخش های امنیتی را غیر فعال کنند و وارد حریم شما شوند، به محض اینکه در حریم شما حرکتی کنند دزدگیر فعال می شود.

پنل مرکزی دزدگیر

در واقع پنل مرکزی یا همان کیت اصلی دزدگیر یکی از انواع حسگر دزدگیر محسوب نمی شود. چرا که عملا خود پنل چیزی را شناسایی نکرده و تشخیص نمی دهد. بلکه می تواند به عنوان یک مرکز فرماندهی عمل کند. یعنی زمانی که از حسگرهای دیگر سیگنال های هشدار را دریافت می کند این سیگنال ها را به سیستم تماس صوتی، ارسال پیامک و یا فعال کردن آژیر متصل می کند. به این ترتیب شما می توانید از وقوع یک حادثه با خبر شده و از محل مورد نظر خود محافظت کنید.

حسگر دزدگیر می تواند به صورت بی سیم و یا به صورت با سیم به کنترل کننده مرکزی یا همان پنل مرکزی متصل شود. همچنین باید در نظر داشته باشید که تمامی حسگر ها به تنهایی نمی توانند برای شما کاری انجام دهند. یعنی اگر کسی به پنل مرکزی دزدگیر شما دسترسی داشته باشد و این پنل را پیش از وقوع هر کاری از کار بیندازد دیگر حسگرها هرچه سیگنال ارسال کنند فایده ای در بر نخواهد داشت. البته باید بدانید که معمولا پنل مرکزی در محلی قرار دارد که برای رسیدن به آن باید از دید تمامی حسگرهای موجود در محل مورد نظر عبور کرد. به همین دلیل دسترسی به پنل مرکزی تقریبا غیر ممکن می باشد چرا که به هر حال یکی از حسگرها تا قبل از آن زمان فعال شده و یکی از رفتارهای غیر مجاز را شناسایی کرده و سیگنال های هشدار دهنده را ارسال خواهند کرد.

 

سخن پایانی

با توجه به اینکه هر حسگر دزدگیر اماکن دارای کاربردی مشخص می باشد زمانی که می خواهید یک سیستم نظارتی و حفاظتی را در محل مورد نظر خود پیاده سازی کنید باید سعی کنید که از تمامی حسگرهای لازم استفاده کرده و همه آنها را به کار ببرید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *