دزدگیر

حساسیت دزدگیر

حساسیت دزدگیر

حساسیت دزدگیر

حساسیت دزدگیر ماشین را چگونه کنترل می کنند؟ همه ما میدانیم یکی از مهمترین راهکارهای ما برای اینکه بتوانیم خودرو خود را در برابر سرقت سارقین در امان نگه داریم لازم است که حتما از سیستم ها و روش های امنیتی مختلفی استفاده کنیم. یکی از روش های امنیتی برای جلوگیری از سرقت این است که بر روی خودرو خود دزدگیر نصب کنیم، اما گاهی دزدگیرها باعث می شود که دارندگان خودرو کلافه شوند. چرا که به هر حرکت و صدایی واکنش نشان می دهد. به همین دلیل می خواهند راهکاری بیاموزند که بتوانند به واسطه انجام آن، بدون نیاز به افراد تخصصی حساسیت دزدگیر ماشین خود را کم و یا زیاد کنند تا به این ترتیب دیگر دزدگیر نسبت به هر حرکت و یا هر صدایی واکنش نشان ندهد. ما این راهکارها و تست حساسیت دزدگیر ماشین را به شما آموزش می دهیم تا بتوانید خودتان حساسیت را کنترل کنید.

 

دزدگیر خودرو چگونه عمل می کند؟

حساسیت دزدگیر

در ابتدا لازم است که در خصوص نحوه عملکرد دزدگیر خودرو اطلاعاتی داشته باشیم تا بدانیم اصلا منظور از حساسیت چیست. یکی از روش های کاری و عملکردی دزدگیر به این ترتیب است که اگر به هر دلیلی و به هر نحوی به بدنه ماشین ضربه ای وارد شود و یا بدنه ماشین لمس شود، دزدگیر وارد مدار شده و شروع به فعالیت ی کند. به این ترتیب که با زدن آژیر یا همان اعلان هشدار سعی می کند سروصدایی را تولید کند که مانع از فعالیت سارق شود. یک سنسور یا چشمی که به آن حسگر می گویند و بر روی برد دزدگیر قرار دارد می تواند این حساسیت را تنظیم و کنترل کند. در واقع این سنسور در هر درجه ای که باشد میزان حساسیت دزدگیر ماشین را به ما نشان می دهد که می تواند به صورت دستی در درجه های مختلفی تنظیم شود.

مانند تمامی دیگر انواع دزدگیرها و یا سیستم های اعلام خطر و یا اعلان حریق، تمامی حسگرها و سنسورها در دزدگیرها هم به کیت اصلی و دستگاه مرکزی دزدگیر متصل هستند. بر اساس میزان حساسیت دزدگیر که تعیین شده است هر کنشی که غیر مجاز شناخته شود باعث می شود که حسگر سیگنال هایی را به کیت مرکزی ارسال کند. فرماندهی دزدگیر که همان کیت مرکزی دزدگیر است، بعد از دریافت سیگنال ها بلافاصله سیستم هشدار که همان سیستم آژیر می باشد را فعال کرده و دزدگیر وارد مدار شده و شروع به آژیر کشیدن برای متفرق کردن دزدان می کند.

هشداری که توسط حسگر به کیت فرمان و از کیت فرمان به آژیر ارسال می شود در اصطلاح به فرمان رله معروف است. فرمان رله بر اساس میزان حساسیت دزدگیر وارد عمل شده و کار می کند. قدرت تشخیص و عملکرد سنسورهای حرکتی و ضربه بر اساس کیفیت دزدگیر متغیر است. هرچه شما از دزدگیر با کیفیت تری استفاده کنید، سیستم کنترل حرکت و ضربه که روی دزدگیر نصب شده است با دقت بیشتری کارکرده  حساسیت بالاتری را دارد. نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که هیچ کدام از راهکارهای امنیتی از جمله دزدگیر به تنهایی قادر به حفظ خودرو شما نخواهند بود.

باید در نظر داشته باشید که اگر حساسیت دزدگیر ماشین شما بالا باشد و به هر حرکتی واکنش نشان دهد، علاوه بر اینکه در برخی از مواقع می تواند موجب کلافگی شما شود، به تنهایی نمی تواند مانع از سرقت خودرو شما شود. چرا که سارقان خیلی سریع می توانند به ماشین شما دسترسی پیدا کنند و سیستم دزدگیر را به طور کلی از کار بیاندازند. به همین  دلیل باید در کنار اینکه حساسیت مناسبی را برای دزدگیر انتخاب میکنید، روش های دیگر امنیتی مانند قفل فرمان و پدال و غیره را هم فعال داشته باشید.

 

حساسیت دزدگیر

کنترل حساسیت دزدگیر ماشین

یکی از روش هایی که می شود به واسطه آن حساسیت دزدگیر ماشین را کنترل کرد استفاده از تنظیمات چشمی دزدگیر می باشد. در برخی از مواقع حساسیت به حدی بالا است که شما متوجه می شوید حتی با استارت خوردن یک ماشین در نزدیکی ماشین شما، دزدگیر شما وارد مدار می شود و این باعث کلافه شدن شما می شود، گاهی هم متوجه می شوید که این حساسیت به قدری کم است که با ضربه هایی که می تواند درب را باز کند اصلا به صدا در نمی آید.

از همین رو شما به این فکر فرو می روید که راهکاری داشته باشید برای تست حساسیت دزدگیر ماشین و بتوانید بر اساس برخی از آموزش ها حساسیت سیستم حفاظتی ماشین خود را کنترل کنید و در مواقع ضروری اسن حساسیت را افزایش و در برخی مواقع کاهش دهید و یا در یک حالت متعادل نگه دارید. برای اینکه بتوانید میزان حساسیت سیستم حفاظتی ماشین خود را کنترل کنید، یعنی کم و یا زیاد کنید باید تنظیمات چشمی دزدگیر خود را از اول برنامه ریزی کنید تا بتوانید به خوبی بر اساس درجه ای که می خواهید تنظیم کنید.

چشمی دزدگیر در واقع یک سنسور تشخیص دهنده حرکت محسوب می شود که درون آن پین هایی وجود دارد که این پین ها دارای درجه بندی های مختلفی هستند. شما می توانید بر اساس این پین ها شرایطی را ایجاد کنید که حساسیت دزدگیر ماشین خود را تنظیم کنید. اما نکته ای که از اهمیت بالایی برخوردار است این است که برد چشمی، ال ای دی و همچنین جامپرهای موجود در برد چشمی، همگی از قطعات بسیار ظریف و حساس محسوب می شوند که شما باید تنظیمات آنها را با دقت بسیار بالایی انجام دهید تا به آنها آسیبی وارد نشود.

 

اولین گام کنترل حساسیت دزدگیر

در اولین مرحله از اقداماتی که باید برای تنظیم حساسیت دزدگیر ماشین خود انجام دهید این است که باید زاویه دید و ارتفاع چشمی را با دقت تنظیم کنید. در ابتدا باید با استفاده از پیچ گوشتی مخصوص پیچ کنار برد چشمی را باز کنید. زمانی که دریچه باز شد شما به لنز چشمی دسترسی پیدا می کنید. در این مرحله باید دقت کافی به خرج دهید و لنز را بالا و پایین ببرید تا بتوانید به درستی بر اساس میزان دلخواه خود آن را تنظیم کرده و تست حساسیت دزدگیر ماشین را بگیرد تا از محل درست آن مطمئن شوید.

شما باید بر اساس میزان حساسیت دزدگیر ماشین که مد نظر شما میباشد، بهترین زاویه را برای دید لنز چشمی دزدگیر خود انتخاب کنید. می توانید از عددی که در قاب کناری چشمی حک شده است استفاده کنید. این عدد می تواند معیار خوبی برای انتخاب بهترین زاویه مناسب برای چشمی دزدگیر شما باشد. در نظر داشته باشید که برای کم کردن حساسیت اگر از این روش استفاده کردید باید بدانید که دزدگیرها دارای درصد خطای بالایی هستند و  کم کردن حساسیت می تواند بر روی عملکرد صحیح دزدگیر ماشین شما اثر گذار باشد.

 

نمایشگر چشمی دزدگیر را تنظیم کنید

گفتیم در زمان کم و زیاد کردن حساسیت دزدگیر ماشین درصد خطای بالایی دزدگیرها می تواند باعث شود که روند عملکرد دزدگیرها با خطا روبرو شود. از همین رو هم باید تست حساسیت دزدگیر ماشین را بگیرید هم باید سعی کنید ال ای دی نمایشگر چشمی را به درستی تنظیم کنید که درصد خطای دزدگیر شما تا اندازه قابل توجهی کاهش پیدا کند. این کار نمی تواند به هیچ عنوان کار سختی باشد، معمولا چراغ ال ای دی دزدگیرها به رنگ سبز و یا قرمز می باشد. برای این تنظیم باید در ابتدا یک بار آن را خاموش و روشن نمایید.

توجه کنید که یک پین روی برد ال ای دی چشمی وجود دارد که می توانید از آن برای خاموش و روشن کردن استفاده کنید. وقتی پین را روی حالت ال ای دی اف قرار دهید می توانید چراغ ال ای دی را خاموش کنید و سپس با بازگرداندن آن به حالت on می توانید آن را مجددا روشن کنید و سپس تست حساسیت دزدگیر ماشین را بگیرید. برای خاموش و روشن کردن دزدگیرها باید دقت کافی را به خرج دهید تا همین خاموش و روشن کردن روی عملکرد صحیح دزدگیر شما تاثیر منفی نگذارد.

 

حساسیت دزدگیر

تنظیم کردن جامپر یا پین های درون چشمی

برای اینکه حساسیت دزدگیر ماشین خود را به خوبی بتوانید کم و یا زیاد کنید باید بعد از دو قسمتی که در مورد آنها صحبت کردیم به سراغ مرحله بعدی بروید. یعنی به سراغ تنظیم کردن جامپرها که نقشی بسیار مهم را در این رابطه ایفا می کنند. می توانیم پین های پالس را تغییر حالت دهیم، اگر بر روی حساسیت بالا باشد با تغییر حالت دیگر آلارم های بی مورد و اضافی را شاهد نخواهیم بود. می توانیم تنظیمات مختلفی را برای جامپر در نظر داشته باشیم که عبارت اند از:

  •     حالت تک پالس
  •     حالت دو پالس
  •     حالت سه پالس و …

 

سخن پایانی

البته ما به شما توصیه می کنیم در زمان تنظیم و تست حساسیت دزدگیر ماشین به سراغ تنظیم جامپرها و پین ها نروید. اجازه دهید که جامپرها در همان تنظیمات اولیه و پیش فرض خود باقی بماند. سعی کنید با تنظیمات چشمی و ال ای دی نمایشگر میزان حساسیت سیستم ایمنی و حفاظتی خودرو خود را به اندازه دلخواه خود کم و زیاد کنید. البت باید در نظر داشته باشید که در حالت پیش فرض تنظیمات هر سه بخش به گونه ای می باشد که بالاترین میزان حساسیت را دارد.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *