دزدگیر

جامپر دزدگیر

جامپر دزدگیر

جامپر دزدگیر

دزدگیر جزو لوازم‌های پرکاربردی است که هر فردی برای محافظت از اموالش موظف به استفاده از آن است. این وسیله تأثیرات بسیاری روی جامعه گذاشته و سبب شده میزان دزدی و سرقت نسبت به قبل کاهش یابد. دزدگیر این امکان را دارد که با نصب روی مکان یا وسیله مد نظر شما به راحتی در زمان‌های خطر مثل شکستن قفل یا حتی ورود فردی ناشناس به حریم خصوصی‌تان از خود صدا تولید کرده و پخش کند.

با این روش شما نیز از ماجرا آگاه شده و خواهید توانست هر چه سریع‌تر اقدام کنید. جامپر دزدگیر یکی از قطعات مهمی است که وجود آن بسیار ضروری می‌باشد. جامپر دزدگیر مزیت‌های بسیاری داشته و می‌تواند عملکرد دزدگیر را بهبود ببخشد.

در ادامه به مطالعه و بررسی مطالب بیشتری راجع به جامپر دزدگیر می‌پردازیم؛ پس با ما همراه باشید.

 

چشمی دزدگیر چیست؟

جامپر دزدگیر

چشمی دزدگیر جزو بهترین و کارآمدترین قطعاتی است که می‌تواند کمک‌های بسیاری به مردم بکند. این چشمی نوعی سنسور تشخیص حرکت بوده و به راحتی با نصب شدن در جایی می‌تواند حرکت افراد و حیوانات و… را تشخیص داده و درصورت نیاز صدا پخش کند. چشمی دزدگیر دارای یک قطعه بسیار مهم و خاصی است که وجود این در چشمی باعث می‌شود که آژیر دزدگیر در زمان‌های بی‌مورد به صدا درنیاید. با این قطعه امکان ایجاد اشتباهی در چشمی و دزدگیر نخواهد بود و به شکلی برنامه ریزی خواهد شد که در زمان‌های درست از خود صدا تولید کند و در سایر مواقع ساکت به کار خود ادامه دهد. جامپر دزدگیر چیست جزو پرسش‌های متداولی است که بسیاری از افراد از آن هیچ اطلاعی ندارند ولی برای اینکه بدانید جامپر دزدگیر چیست می‌توانید در ادامه همراه ما باشید.

این چشمی از اجزا و قطعات مختلف و گوناگونی ساخته شده که هر کدام از آن‌ها مزیت و ویژگی‌های خاصی دارند. چشمی دزدگیر با عملکرد خوب خود در زمان کمی توانست تا مورد توجه قرار گرفته و افراد بسیاری را به خود جذب کند. این چشمی با نام دیگری به نام سنسور نیز شناخته شده که این سنسور بخش تشخیص دهنده دزدگیر است. چشمی دزدگیر موظف است تا درمقابل برخی از حرکاتی که مشکوک هستند آن‌ها را حس کرده و  سیگنال هشداردهی را به پنل مرکزی ارسال کند.

چشمی دزدگیر با انجام این کار خطر موجود را اعلام کرده و قصد دارد تا از این طریق آماده کار شود. پس از حس کردن خطر و ارسال سیگنال به مرکز، چشمی تولید صدا کرده و صدایی را پخش خواهد کرد. در این زمان شما نیز از واقعه آگاه شده و خواهید توانست نسبت به از بین بردن آن اقدام کنید. چشمی دزدگیر باید در جایی مناسب نصب شود تا مشکلی برایش به وجود نیامده و به درستی بتواند به امور خود عمل کرده و سارقان را فراری دهد. اگر شما هم راجع به جامپر دزدگیر چیزی ندانسته و اطلاعی ندارید، در ادامه همراه ما باشید تا بتوانید به خوبی با آن آشنا شوید.

 

جامپر دزدگیر

جامپر دزدگیر چیست و چه کاربردی دارد؟

جامپر دزدگیر قطعه‌ای کاربردی بوده که برخورداری از آن برای عملکرد دزدگیر و چشمی بسیار مفید است. هدف از بکار گیری جامپر دزدگیر این است که آژیرهای خطا را کاهش دهیم و بتوانیم با انجام یکسری امور کاری کنیم که وقایعی اعم از حرکت باد، برف و باران و… تأثیراتی روی چشمی نداشته باشند. در این صورت چشمی به درستی قادر به انجام امور خود بوده و هیچ خطایی در کار خود نخواهد داشت. طبق تحقیقات انجام شده دزدگیرها جزو بهترین لوازماتی هستند که امروزه به دلیل داشتن هزینه مقرون به صرفه مورد استفاده مردم قرار می‌گیرند. البته باید بدانید که استفاده از این وسیله‌ها برای امنیت و حفاظت از اموال خود نیاز بوده و می‌توانید با این کار تمامی نگرانی‌ها را از خود دور کنید.

دزدگیر از نام دیگری بنام هشدار دهنده نیز دارا بوده است و چشمی‌های آن دارای عملکرد خاصی هستند و می‌توانند هر سوژه و سرقتی را از دور تشخیص داده و صدا پخش کنند. هر فردی با بکارگیری چشمی و جامپر دزدگیر می‌تواند میزان حساسیت‌های چشمی و دزدگیر را به حداقل رسانده و با انجام تنظیماتی آن‌ها را از بین ببرد.

با استفاده از این مطالب توانستیم تا پاسخی به جامپر دزدگیر چیست بدهیم و تاحدودی با آن آشنا شویم.

 

قسمت های چشمی دزدگیر

چشمی دزدگیر از چندین چند قسمت تشکیل شده که تمامی آن‌ها دارای نقش بسزایی روی چشمی هستند. برای اینکه بتوانید چشمی دزدگیر را عیب‌یابی کرده و به علت آن پی ببرید، باید در ابتدا با قسمت‌های گوناگون آن آشنا شوید. قسمت‌های گوناگون چشمی دزدگیر عبارتند از:

 • ترمینال‌های تغذیه چشمی v-GND+12

چشمی‌های دزدگیر معمولا با میزان برق 12 ولت قادر به کار کردن هستند. البته در برخی چشمی‌های دزدگیر همانند دزدگیر بیسیم اماکن با میزان برق 6 الی 9 ولت کار خواهند کرد که این نوع چشمی‌ها با استفاده از باتری یا حتی آداپتور می‌توانند این میزان ولتاژ را تأمین کنند که چشمی‌ها بتوانند از آن استفاده کنند.

 • ترمینال NC-NO در سنسور تشخیص حرکت

این نوع ترمینال دارای نقش و تأثیر بسیاری روی چشمی است که فرمان را به مرکز خواهد فرستاد. هر یک از ترمینال‌های موجود برای اینکه بتوانند عملکرد درستی داشته باشند، به تیغه رله داخلی چشمی متصل شده‌اند.

 • ترمینال‌های TAMPER محافظ چشم مادون قرمز

این نوع ترمینال به وسیله‌ای بنام میکرو سوئیچ متصل خواهد شد و درصورتی که بتوانید ترمینال‌های تامپر را به شکل سری به یکی از درگاه‌ها متصل کنید می‌توانید روند عیب‌یابی را به درستی انجام داده و هیچ مشکلی نداشته باشید. این ترمینال نیز دارای نقش بسزایی بوده و می‌تواند از بروز خرابکاری احتمالی چشمی دزدگیر پیشگیری کند. با این روش خواهید توانست با دستکاری چشمی دزدگیر، سبب تولید صدای تالامپر شوید.

با دانستن این موارد به راحتی می‌توانید به جامپر دزدگیر چیست پی برده و جامپر دزدگیر را در چشمی تشخیص دهید. با این کار خواهید توانست عیب ‌یابی چشمی را به درستی انجام دهید و تنظیمات مختص جامپر دزدگیر را انجام دهید.

 

برای تنظیم کردن چشمی دزدگیر چه مراحلی وجود دارد؟

چشمی دزدگیر یکی از وسیله‌های مهمی است که هر فردی باید از آن استفاده کند. به این منظور می‌توانند امنیت را برقرار کرده و از بروز هرگونه سرقتی پیشگیری کنند. تنظیمات چشمی دزدگیر دارای یکسری مراحلی است که به تنظیم کردن میزان برد چشمی ، تنظیم کردن جامپر چشمی و برد چشمی و… بستگی دارد. به این طریق پس از انجام این مراحل خواهید توانست میزان دقت و تمرکز چشمی را بالا برده و از آن پس بتواند تصاویری با میزان واضحیت و شفافیت بالایی بگیرد. در ادامه به بررسی این مراحل می‌پردازیم.

 

جامپر دزدگیر

تنظیم برد چشمی دزدگیر

انجام این تنظیم در برخی سنسورها دستی بوده و در برخی دیگر به شکل دستی نیست. شما موظف هستید تا آن را چک کرده و درصورت دستی بودن، اقدام به تنظیم کردن آن کنید. در این مرحله باید بتوانید پیچ یا حتی گره‌ی موجود را که در گوشه برد وجود دارد را باز کنید و سپس آن را تغییر بعد داده و بالا و پایینش کنید. با این کار خواهید توانست زاویه سنسور را با محل قرارگیری و نصبش تنظیم کرده و آن را تغییر دهید.

همچنین توجه داشته باشید که در نزد این پیچ یا گره، درجه‌ای حک شده که می‌توانید با استفاده از آن برد چشمی دزدگیر را درون قابل تنظیم کرده و سپس مورد استفاده قرار دهید. برای تنظیم کردن برد چشمی می‌توانید آن را استفاده از کلید LD/SD روی 8 یا 12 گذاشته و با این روش آن را روی این دو مقدار تنظیم کنید.

 

تنظیم LED چشمی دزدگیر

این مرحله نیز در عملکرد چشمی تأثیر داشته و شما خواهید توانست با استفاده از این تنظیم عملکرد آن را بهتر از قبل کنید. گاهی ممکن است که چراغ چشمی شما خاموش یا حتی روشن بماند که این عمل به علت تحریک چشمی است. حتما می‌دانید که خاموشی چشمی دزدگیر با رنگ قرمز و روشنی آن با سبز نشان داده می‌شود.

در صورتی که برای شما هم همچین اتفاقی افتاده باشد و چراغ یا خاموش یا روشن باقی مانده باشد، می‌توانید با دستکاری کردن پین قرار گرفته روی برد اصلی آن را درست کرده و همانند قبل کنید. پین دارای دو دکمه ON به معنای روشن و OFF به معنای خاموش است که می‌توانید در صورت روشن ماندن چراغ آن را روی OFF و در صورت خاموش ماندن روی ON قرار دهید. البته مسئله مهمی که وجود دارد این است که این دکمه در حالت پیش فرض روی قسمت ON یعنی روشن است.

 

جامپر دزدگیر

تنظیم جامپرهای PULSE و تنظیم حساسیت چشمی دزدگیر

یکی دیگر از بخش‌های که از اهمیت بسیاری برخوردار است، تنظیم جامپر دزدگیر بوده و شما با این تنظیم خواهید توانست ، آن را به شکلی تنظیم کنید که حساسیت چشمی نداشته باشد. جامپر دزدگیر جزو موضوعات حائز اهمیت بوده و توجه به آن‌ها امری ضروری و لازم است. در واقع این نوع تنظیم به این دلیل است که چشمی به راحتی بتواند با استفاده از جامپر دزدگیر افراد یا اشیا را به صورت واضح مشاهده کرده و هیچ تاری در دید خود نداشته باشد.

برای این کار باید پین‌های پالس را تغییر دهید تا بتوانید از پخش صدای ناخودآگاه دزدگیر جلوگیری کنید. درصورتی که دزدگیر شما در گاهی اوقات از خود صدا پخش می‌کند، این کار او به دلیل تحریک چشمی بوده و او در مشاهده هر فرد و اشیا دچار اشتباهاتی می‌گردد. حال شما می‌توانید از طریق این پین‌ها میزان تحریک را از تک پالس به دو یا حتی سه پالس تغییر داده و تنظیم کنید. حالت تک پالس یا دو پالس به چه معناست؟

 • حالتی که دارای تک یا همان 1 پالس است زمانی را نشان می‌دهد که هر دو حسگر چشمی دزدگیر ، می‌تواند با دریافت کردن و گرفتن پالس یکسان از متحرک صدا پخش کند. این نوع پالس معمولا در مکان‌های عادی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • حالتی که دارای دو پالس است نشان دهنده زمانی خواهد بود که هر دو حسگر چشمی، با گرفتن دو پالس از متحرک می‌تواند از خود صدا تولید کرده و آلارم پخش نماید.

در بیشتر اوقات حالت پیش‌فرضی که کارخانه در زمان تولید روی جامپر دزدگیر قرار می‌دهد روی حالت تک پالس است. ولی نکته مهم اینجاست که هروقت جامپر دزدگیر را بردارید ، تک پالس آن به حالت جفت پالس تغییر کرده و فعال خواهد شد. جامپر دزدگیر نقش موثری داشته و می‌توانید با چندین روش عملکرد آن را بهبود ببخشید.

 

در هنگام نصب و تنظیم چشمی دزدگیر به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

برای اینکه بتوانید از لوازمات درست و کاملی برخوردار شوید، باید از دقت و تمرکز بالایی برخوردار باشید. به همین سبب باید در هنگام نصب و تنظیم کردن چشمی به یکسری نکاتی توجه داشته باشید و این چشمی را براساس همین نکات نصب کنید. در ادامه به بررسی برخی از نکات قابل توجه می‌پردازیم.

 1. سعی کنید در حد توان از کابل‌های استاندارد استفاده کنید.
 2. مکان چشمی را متناسب با ویژگی‌های و حساسیت‌هایش تنظیم کنید.
 3. توجه داشته باشید که چشمی باید در کنار مرکز کنترل قرار بگیرد.
 4. چند رشته کابل اضافی نیز برای روز مبادای خود کنار بگذارید تا درصورت نیاز استفاده شود.
 5. سعی کنید چشمی را در نزدیک یا حتی کنار لوزام گرمایشی و سرمایشی نصب نکنید.
 6. کابل‌ها را به شکل محکمی پشت ترمینال ببندید.
 7. پس از اتمام روند نصب ، آن را چک کنید تا از درستی نصب اطمینان حاصل فرمایید.
 8. و…

با تمامی روش و مراحل بالا می‌توانید به پرسش جامپر دزدگیر چیست؟ پاسخ داده و بدانید که جامپر دزدگیر یکی از قطعات مهم چشمی به حساب می‌آید.

 

سخن پایانی

جامپر دزدگیر در عملکرد چشمی دارای نقش بسیاری بوده و باید عملکرد خوبی داشته باشد. در غیر این صورت تصاویر گرفته شده واضح نبوده و در نهایت دچار مشکلاتی خواهید شد. بسیاری از جامپر دزدگیر روی یک پالس تنظیم شده‌اند و برخی روی دو پالس. ولی اکثریت جامپر دزدگیر از همان زمان تولید روی یک تنظیم شده و زمانی که بخواهید روی دست خود بگیرید، پالس تغییر خواهد کرد و روی دو تنظیم خواهد شد.

هدف از استفاده جامپر دزدگیر این است که بتوانیم عملکرد دزدگیر را بهتر کرده و با استفاده از چشمی تصاویر بهتر و شفاف‌تری را بگیریم تا در صورت بروز مسئله و سرقتی مدرکی داشته باشیم.

امیدواریم از مطالب بیان شده لذت برده باشید و توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در مورد جامپر دزدگیر را در اختیارتان گذاشته باشیم.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *