حریق

آموزش اعلام حریق

آموزش اعلام حریق

آموزش اعلام حریق یکی از مهمترین مواردی است که باید بعد از نصب به کنترل کننده و ناظر سیستم داده شود. این آموزش در محل به شما داده می شود تا بتوانید به موقع از این سیستم استفاده کنید و کنترل های لازم را انجام دهید تا همیشه از صحت و سلامت این سیستم مطلع باشید. اما به غیر از این آموزش که در محل و پس از نصب ارائه می شود آموزش دیگری در خصوص چگونگی نصب این سیستم در یک ساختمان وجود دارد که ما در این مقاله قصد داریم این مورد را به صورت کامل در اختیار شما قرار دهیم.

 

اهمیت نصب صحیح سیستم اعلام حریق

آموزش اعلام حریق از آنجایی اهمیت دارد که برای کاهش خسارت های ناشی از آتش سوزی ما به موفق کار کردن یک سیستم اعلام حریق نیاز داریم. همچنین برای اینکه یک سیستم بتواند به درستی در دراز مدت به کار خود ادامه دهد و در مواقع مورد نیاز ما را از آتش سوزی مطلع کند این است که این سیستم در زمان درست، به درستی نصب و راه اندازی شود. همچنین اگر تجهیزات دیگری بر روی سیستم نصب می شود بسیار مهم است که این تجهیزات نیز به درستی بر روی سیستم نصب شود.

نکته دیگری که باید به آن اشاره کنیم این است که تنها نصب و راه اندازی بی عیب و نقص یک سیستم به منزله طولانی بودن عمر سلامت سیستم نیست. در برخی از موارد به دلیل عدم ارائه آموزش اعلام حریق و یا ارائه اشتباه و یا عدم دقت در این آموزش ها، استفاده نادرست و عدم کنترل سیستم می تواند موجب شود که سیستم در طول عمر خود دچار مشکل شده و در نهایت نتواند در موقعی که به آن نیاز داریم وارد مدار شده و به ما در اطلاع رسانی وقوع آتش سوزی هشدارهای لازم را ارائه دهد.

با توجه به این موارد ما متوجه اهمیت آموزش اعلام حریق می شویم. آموزش هایی که هم به استفاده از سیستم و هم به زمان نصب مربوط می شود. به همین دلیل شما باید بدانید که استفاده از یک سیستمی که به درستی نصب شده و نگهداری شده است امری آسان خواهد بود که می تواند خسارت های ناشی از یک آتش سوزی را در یک محیط کاهش دهد. به همین دلیل ما در ادامه قصد داریم آموزش های لازم در خصوص نصب و راه اندازی این سیستم ها را در اختیار شما به عنوان یک نصاب یا یک مدیر ساختمان قرار دهیم.

 

آموزش نصب سیستم اعلام حریق

برای آموزش اعلام حریق باید به شما بگوییم که یک سیستم اعلام حریق برای اینکه بتواند به درستی کار کند با اجزای مختلفی داشته باشد که هر یک از این اجزا باید به درستی کار خود را انجام دهند. برای اینکه سنسورهای دودی، گازی و حرارتی در یک سیستم بتوانند به کار خود درست عمل کنند و برای اینکه سایر بخش های دیگر مانند شستی ها و پنل مرکزی به درستی کار کنند ما نیاز داریم که این سیستم ها را به درستی و با دقت کافی نصب و راه اندازی کنیم.

در صورتی که به دلیل عدم ارائه آموزش اعلام حریق در نصب و نگهداری سیستم با نقص روبرو شود و یا حتی یکی از اجزای سیستم به درستی کار نکند، ما شاهد خسارت های زیادی در زمان آتش سوزی هستیم. به همین دلیل باید به خوبی این آموزش ها ارائه شود تا همه چیز در نصب و نگهداری به درستی پیش برود. نکته دیگر این است که سیستم های اعلام حریق از نظر نوع عملکرد می توانند متفاوت باشد و هر یک از آنها نصب و نگهداری متفاوتی دارند که ما در ادامه همه این موارد را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

نکته: توجه داشته باشید که ما آموزش اعلام حریق برای همه افراد ارائه نمی دهیم. یعنی اگر شما در نصب این سیستم ها جرفه ای نیستید نباید برای نصب این سیستم ها تنها با تکیه بر این آموزش ها اقدام کنید. این آموزش ها تقریبا یک راهنمای نصب برای افرادی می باشد که در این زمینه تخصص دارند و برای شما تا اندازه ای مفید است که بدانید نصاب ها در زمان نصب باید چه نکاتی را در نظر داشته باشند. ما را در ادامه این مطلب این آموزش ها را به شما عزیزان ارائه خواهیم داد تا راهنمای کاملی در اختیار داشته باشید.

 

آموزش اعلام حریق

آموزش نصب اعلام حریق PDF

شما می توانید در فایل پی دی اف آموزش اعلام حریق تمامی نکات مهمی را که باید در نصب و راه اندازی سیستم ها رعایت شود مطالعه و مشاهده کنید. مواردی که ما قصد داریم در این بخش به صورت کامل و مرحله به مرحله در اختیار شما عزیزان قرار دهیم تا اطلاعات شما را در این زمینه به صورت مشخصی کامل کنیم. مهمترین مراحلی که باید در زمان نصب و راه اندازی سیستم های اعلام حریق طی کنید به صورت مرحله به مرحله عبارت می باشد از:

 1. برنامه ریزی و نصب سیستم اعلام حریق وایرلس

در این بخش قصد داریم به آموزش اعلام حریق وایرلس که یکی از انواع سیستم های اعلام حریق می باشد بپردازیم و این مورد را به شما توضیح دهیم. توجه داشته باشید که نصب و اجرای این سیستم ها باید بر اساس استانداردها و اصول خاص مربوط به خود باشد تا سیستم بتواند به کار خود به درستی ادامه دهد. این سیستم ها دارای حساسیت های مخصوص به خود هستند و شما باید در زمان نصب برنامه ریزی ها  تنظیمات مخصوص را برای این سیستم ها در نظر بگیرید و این تنظیمات را حتما باید اعمال کنید.

توجه کنید که آموزش اعلام حریق باید بر اساس استانداردهای مدل دستگاه و همچنین باید بر اساس استانداردهای طراحی نقشه باشد. در صورتی که شما بدون توجه به این موارد اقدام به برنامه ریزی و تنظیمات کلی کنید عملا هیچ کار مثبت و درستی را در این زمینه انجام نداده اید. همه چیز باید به صورت مشخص و استاندارد صورت بگیرد چرا که در صورت عدم رعایت این موارد شما با مشکلاتی روبرو می شوید که می تواند عملکرد سیستم را به صورت کامل با مشکلات زیادی همراه کند و سیستم به راحتی می تواند آسیب پذیر باشد.

 

نکته: باید به این نکته مهم اشاره داشته باشیم که آموزش اعلام حریق وایرلس با سایر سیستم های دیگر متفاوت می باشد. چرا که نصب و نگهداری از این سیستم ها با نصب و راه اندازی از سیستم های دیگر می تواند کاملا متفاوت باشد. از همین رو شما به عنوان یک نصاب باید اصول اساسی و اصلی در نصب و راه اندازی همه سیستم ها را بشناسید و اگر تنها به یک مورد تسلط دارید باید به همان سیستم مسلط باشید و کار نصب را تنها در مورد همان سیستم انجام دهید تا مشکلی برای شما و سیستم نصب شده در ادامه به وجود نیاید.

 1. نصب و سیم کشی سیستم اعلام حریق آدرس پذیر

آموزش اعلام حریق در صورتی که سیستن به صورت آدرس پذیر باشد دارای پیچیدگی های بسیار زیادی می باشد. چرا که سیستم های اعلام حریق آدرس پذیر، سیستم هایی بسیار بزرگ و پیچیده هستند که دارای گستردگی زیاد و سیم کشی های زیادی هستند و نصب و راه اندازی آنها نیاز به مهارت های بسیار زیاد و البته تجربه کاری بسیار خوب در این زمینه دارد تا همه چیز به درستی پیش برود و سیستم بتواند بعد از نصب به درستی به کار ادامه دهد.

در آموزش اعلام حریق آدرس پذیر آن چیزی که بسیار اهمیت دارد و باید مورد توجه باشد این است که نصاب و کلا افراد نصب کننده این سیستم باید از سیم کشی و همچنین برنامه نویسی انجام شده در طراحی سیستم درک درستی داشته باشند. معمولا به دلیل اینکه این سیستم ها بسیار حساس هستند نصب و راه اندازی این سیستم ها با حساسیت بالا و از نظر سخت افزاری با نظارت های افراد با تجربه تر صورت می گیرد. برنامه نویسی پنل های نیز توسط افرادی که کاملا در این زمینه تخصص های لازم را در اختیار دارند صورت می گیرد تا مشکلی برای سیستم به وجود نیاید.

 

نکته: همانطور که آموزش اعلام حریق وایرلس با سیستم های آدرس پذیر کاملا متفاوت می باشد، آموزش های نصب و راه اندازی سیستم های آدرس پذیر با سیستم های متعارف نیز کاملا متفاوت می باشد. از همین رو شما باید به خوبی بدانید که در این سیستم ها سیم کشی و مدارات به چه صورت است و چه روشی را دنبال می کند. اگر به این موارد آگاه نباشید نمی توانید در راه اندازی و نصب این سیستم ها به درستی اقدام کنید و این امر یعنی ایراد در عملکرد کلی سیستم بعد از نصب و راه اندازی سیستم، که می تواند موجب افزایش خسارت های جانی و مالی شود.

 1. نصب و راه اندازی سیستم اعلام حریق متعارف

از دیگر مواردی که باید در آموزش اعلام حریق به شما توضیح دهیم نصب و راه اندازی سیستم های اعلام حریق متعارف می باشند که این سیستم ها دارای کاربردهای مخصوص خود هستند. توجه داشته باشید که این سیستم ها عموما در مجموعه ها و پروژه هایی استفاده می شود که این پروژه ها معمولا کوچک هستند و از طرفی این سیستم ها دارای المان ها و پیچیدگی های بسیار کمتری نیز می باشند که باید به آن توجه کنید.

نکته مهم در آموزش اعلام حریق متعارف این است که بسیاری از نصاب ها به این دلیل که این سیستم ها دارای المان های کمتری هستند و در مجموعه های کوچکتری مورد استفاده قرار می گیرند معمولا جدی نمی گیرند. این امر می تواند منجر به این شود که نصب با دقت کافی صورت نگیرد و سیستم به درستی کار نکند. توجه داشته باشید که بیشترین میزان آتش سوزی ها در همین ساختمان های کوچکی صورت می گیرد که در آن برای مقابله با آتش سوزی به وجود آمده از تجهیزات متعارف استفاده می شود.

توجه داشته باشید که ما دو نوع اصلی سیستم اعلام حریق داریم که سیستم های متعارف یکی از آنها می باشد. در واقع یکی از اصلی ترین سیستم های پیاده سازی و اجرای اعلام حریق، سیستم های متعارف می باشند که آموزش اعلام حریق آنها نیز کاملا متفاوت می باشد. از همین رو شما باید به خوبی به آنها مسلط باشید و اطلاعات خود را باید در مورد تفاوت هایی که این سیستم ها با سایر سیستم های دیگر دارند کامل کنید. چرا که جزئی ترین اطلاعات می تواند در نهایت منجر به این شود که سیستم به درستی کار می کند یا خیر؟

 

 

آموزش اعلام حریق

انواع سیستم های اعلام حریق متعارف

سیستم های اعلام حریق متعارف که کاربرد زیادی در مناطق مسکونی دارند یکی از مهمترین و کاربردی ترین انواع سیستم ها محسوب می شوند. این سیستم ها دارای برندهای مختلف و متفاوت زیادی هستند که آموزش اعلام حریق در هر یک از این برندها با برند دیگر کاملا مشترک می باشد. اصول اساسی و اصلی در نصب و نگهداری همه سیستم های اعلام حریق متعارف کاملا یکسان می باشد. مهمترین برندهای ایرانی که سیستم های اعلام حریق قابل توجهی را به بازار ارائه کرده اند و کاربردهای مشترک و کاملا مفیدی دارند عبارت اند از:

 •     سیستم اعلام حریق متعارف برند ایرانی تسلا
 •     سیستم اعلام حریق متعارف برند ایرانی سنس
 •     سیستم اعلام حریق متعارف برند ایرانی آریاک
 •     سیستم اعلام حریق متعارف برند ایرانی زیتکس
 •     سیستم اعلام حریق متعارف برند ایرانی سایان
 •     سیستم اعلام حریق متعارف برند ایرانی زتا
 •     سیستم اعلام حریق متعارف برند ایرانی جی اس تی
 •     سیستم اعلام حریق متعارف برند ایرانی آپولو

آموزش اعلام حریق در هر یک از انواع این برندها که به صورت متعارف هستند یکسان می باشد. چرا که اصول اصلی آنها کاملا یکسان می باشد. دلیل این امر هم این است که تمامی این انواع در یک دسته بندی قرار دارند و تنها شرکت سازنده و تولید کننده آنها با یکدیگر تفاوت دارد. همه این سیستم ها دارای دفترچه نگهداری مخصوص به خود نیز هستند که توضیحات کاملی را در اختیار شما قرار داده است.

 

سخن پایانی

آموزش اعلام حریق دارای اهمیت زیادی می باشد چرا که در صورت عدم رعایت استانداردهای نصب و راه اندازی و عدم رعایت نکات ایمنی و نگهداری امکان دارد طول عمر این سیستم ها کاهش پیدا کند و در مواقع مورد نیاز و ضروری این سیستم ها نتواند به کار خود ادامه دهد و خسارت های ناشی از آتش سوزی را کاهش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *