حریق

اینترفیس اعلام حریق

اینترفیس اعلام حریق

اینترفیس اعلام حریق یکی از اجزای مهم و کاربردی در سیستم های اعلام حریق می باشد. سیستم های اعلام حریق سیستم هایی هستند که ما به واسطه آنها می توانیم حریق به وجود آمده در یک مجموعه را شناسایی کنیم، سپس با توجه به این موضوع محیط را از ساکنان خالی کنیم تا هزینه های ناشی از بروز آتش سوزی را به اندازه قابل توجهی کاهش دهیم. این مسئله ای بسیار مهم می باشد که ما باید به آن توجه داشته باشیم. به همین دلیل لازم است که با همه اجزای سیستم های اعلام حریق آشنا باشیم و این سیستم ها را بتوانیم بشناسیم.

 

رابطه های سیستم اعلام حریق

برای درک بهتر عملکرد اینترفیس اعلام حریق باید به خوبی با سیستم اعلام حریق و رابط های این سیستم آشنا باشید. سیستم اعلام حریق سیستمی می باشد که به واسطه سنسورهایی که دارد می تواند آتش سوزی را شناسایی کند و هشدارهای لازم در مورد وقوع آتش سوزی را به اطلاع ما برساند. از همین رو از اجزا و بخش های مختلفی تشکیل شده است که به واسطه آنها این کار را برای ما انجام می دهد. در این سیستم ها نگهداری آسانسورها، تشخیص دود و در برخی از موارد اقدامات اطفا حریق هم وجود دارد.

مواردی که پیش از معرفی اینترفیس اعلام حریق به شما اعلام کردیم در واقع یک نمای کلی از عملکردی است که یک سیستم اعلام حریق می تواند برای ما انجام دهد. اما باید بدانید که انجمن ملی حفاظت از حریق لازمه اساسی و اصلی یک سیستم اعلام حریق را تنها مربوط به تجهیزات سیستم اعلام حریق که توسط پنل مرکزی ارائه می شود، نمی داند. از نظر این انجمن سیستم اعلام حریق به هر چیزی که در مورد آتش سوزی وجود دارد مربوط می شود. در واقع می تواند تشخیص دهد، آلارم های لازم را فعال کند و در نهایت می تواند کار نظارت را نیز انجام دهد.

با توجه به این موارد هر چیزی که به آتش سوزی مربوط می شود در حقیقت به اعلام حریق مربوط می شود. توجه داشته باشید که تماس گرفتن با آتش نشانی در زمان شناسایی دود و حرارت و گاز، نگه داشتن آسانسورها و یا تمامی اقداماتی که برای مهار آتش سوزی صورت می گیرد. همه و همه توسط اعلام حریق انجام می شود و برخی از اجزای اعلام حریق هستند. اینترفیس اعلام حریق هم یکی از مهمترین اجزا و بخش های یک سیستم اعلام حریق برای شما محسوب می شود که باید به آن توجه داشته باشید.

 

نکته: به صورت خلاصه اگر بخواهیم تعریفی از اینترفیس اعلام حریق ارائه دهیم این است که به یک سیستم اعلام حریق در برخی از موارد تجهیزاتی جانبی متصل می شود که این تجهیزات می تواند عملکرد سیستم اعلام حریق را بهبود ببخشد. این تجهیزات جانبی باید به درستی به سیستم متصل شوند و برای این اتصال باید یک رابط بتواند به درستی این وظیفه را بر عهده داشته باشد. اینترفیس در حقیقت همان رابطی می باشد که به واسطه آن می توانیم این تجهیزات را به سیستم متصل کنیم تا سیستم به درستی به کار خود ادامه دهد.

 

اینترفیس اعلام حریق

تجهیزات اینترفیس اعلام حریق

توجه داشته باشید که بسیاری از تجهیزات رابط یا اینترفیس اعلام حریق تجهیزاتی هستند که معمولا توسط شخص دیگری به غیر از نصاب اعلام حریق نصب می شوند. برای مثال آسانسورها، سیستم اسپرینکلر آتش نشانی، سرکوب کننده هود آشپزخانه و دمپرهای دود همگی مواردی هستند که نصب شده و سپس به سیستم اعلام حریق می  تواند متصل شود. با وجود این که این تجهیزات به صورت مستقیم توسط شرکت ارائه دهنده سیستم اعلام حریق نصب نمی شود اما باید به این را هم بدانید که نیاز است یک نفر یا یک مجموعه مسئولیت این سیستم را بر عهده داشته باشد.

باید توجه داشته باشید که اینترفیس اعلام حریق یکی از اجزای مهم می باشد، برای درک بهتر این مسئله به شما میگوییم که انجمن ملی حفاظت در برابر حریق الزام کرده است که فردی برای نظارت بر این سیستم تعیین شود. این سیستم باید به درستی کار کند و نیاز است که کسی از صحت این سیستم مطمئن باشد و بتواند ایمنی این سیستم را تضمین کند. همچنین باید به عملکرد درست این سیستم به صورت کلی نظارت هایی صورت بگیرد که بر اساس این نظارت ها ما از عملکرد صحیح سیستم مطمئن باشیم.

معمولا شرکت هایی که نصاب هستند و سیستم ها را ارائه می دهند به صورت کلی صلاحیت این را ندارند که این سیستم ها را نظارت کنند. اما افرادی که این سیستم ها را نصب می کنند افراد واجد شرایط برای این کار هستند. توجه داشته باشید که اینترفیس اعلام حریق و یا رابط های دیگر که توسط افراد مختلف نصب می شوند همگی بخشی از اعلام حریق محسوب می شوند که باید توسط یک نفر اداره و نظارت شوند. این کار برای این است که ما از عملکرد صحیح سیستم در همه شرایط مختلف بتوانیم مطلع باشیم.

 

نکته: زمانی اینترفیس اعلام حریق یا تجهیزات رابط را می توانیم بخشی از سیستم اعلام حریق بدانیم که این تجهیزات به سیستم اعلام حریق متصل باشند. امکان دارد در یک ساختمان به هر دلیلی آسانسور به سیستم اعلام حریق متصل نباشد. در این شرایط ما نمی توانیم آسانسور را بخشی از سیستم اعلام حریق بدانیم. این نکته بسیار مهمی می باشد که باید به آن توجه کنید. از طرفی شما باید به عنوان مدیر یک ساختمان از اتصال آسانسورها به سیستم اعلام حریق خود مطمئن باشید و این تجهیزات باید بخشی از سیستم اعلام حریق شما باشد.

 

اینترفیس اعلام حریق چیست؟

اینترفیس اعلام حریق در حقیقت یک کیت توسعه نرم افزار محسوب می شود که توسط مجموعه نرم افزارهای بسیار پیشرفته طراحی و توسعه داده شده است. ما در ساختمان ها یک سیستم مدیریت ساختمان داریم و یک سیستم اعلام حریق که این دو باید به یکدیگر متصل باشند. با استفاده از این کیت سفارشی و توسعه ساز ما به راحتی می توانیم در مدت زمانی کوتاه سیستم های مربوطه را به یکدیگر متصل کنیم تا مدیریت کامل تر و نظارت دقیق تری داشته باشیم. این کار موجب می شود که به عنوان ناظر بتوانیم مدیریت و نظارت بهتری داشته باشیم و در این شرایط شاهد انتقال پیام های سریعتری باشیم.

توجه داشته باشید که ماژول اینترفیس اعلام حریق باید بر اساس نوع سیستم و شرایطی که در سیستم وجود دارد طراحی می شود. یعنی ما یک طراحی مشخص و کلی برای همه سیستم ها نداریم. اما همچنان می توانیم بر اساس شرایطی که وجود دارد یک قاعده مشترک را بین همه سیستم ها شناسایی کنیم و بگوییم که این سیستم ها می تواند شامل موارد مختلفی باشد که در ادامه هر یک از این موارد را به شما معرفی می کنیم تا نسبت به نوع طراحی ماژول های اینترفیس بتوانید اطلاعات خود را به خوبی افزایش دهید. ماژول های اینترفیس می تواند به صورت کلی برای موارد ذیل مورد استفاده قرار بگیرد:

  • یکی از مواردی که می شود از ماژول اینترفیس اعلام حریق استفاده کرد این است که ما بخواهیم تجهیزات متعارف ورودی به لوپ سیستم آدرس پذیر را به سیستم متصل کنیم. در این شرایط می توانیم به راحتی از این ماژول استفاده کنیم و همه این تجهیزات متعارف را متصل کنیم تا در زمان مورد نیاز بتوانیم از عملکرد آن استفاده کنیم و سیستم ما با بهبود عملکرد در مواقعی که ما به آن نیاز داریم روبرو شده باشد.
  • همچنین باید بدانید که شما می توانید از ماژول اینترفیس اعلام حریق استفاده کنید برای عملکردی متفاوت به آنچه در بخش قبلی به آن اشاره کردیم. با این تفاوت که در این بخش ما شاهد این خواهیم بود که شما می توانید تجهیزات متعارف خروجی از لوپ سیستم آدرس پذیر را به سیستم خود متصل کنید. در این شرایط هم ما شاهد کاربرد اصلی این ماژول هستیم و می توانیم به کمک این سیستم کار اتصال را به درستی انجام دهیم تا آنچه که نیاز داریم را به این واسطه در سیستم اعلام حریق ساختان خود تامین کنیم.
  • همچنین باید بدانید که شبکه های داخلی پنل سیستم اعلام و اطفا حریق ما باید به درستی متصل باشد. این اتصال هم برای ما می تواند به واسطه اینترفیس اعلام حریق صورت بگیرد. به همین دلیل ابن بخش در سیستم ما دارای کاربردی کاملا گسترده می باشد که ما باید بر اساس نیاز خود از آن استفاده کنیم. اما کاربرد اینترفیس و ماژول اصلی آن در سیستم های اطفا حریق تنها به همین موارد خلاصه نمی شود، به همین دلیل ما در ادامه موارد دیگر را نیز به شما به صورت کامل توضیح خواهیم داد.
  • در بخش بالا به یکی از مهمترین مواردی که در خصوص ماژول اینترفیس اعلام حریق وجود دارد توضیحاتی ارائه کردیم. ما به شما گفتیم شما برای مدیریت بهتر ساختمان خود از نرم افزار مدیریت ساختمان استفاده می کنید. این نرم افزار مدیریت می تواند برای بهبود عملکرد به سیستم اعلام حریق ساختمان شما متصل باشد. یکی از مهمترین کارهایی که ماژول اینترفیس اعلام حریق برای ما در سیستم اعلام حریق ما می تواند انجام دهد این است که اتصال بین اعلام حریق ساختمان با نرم افزار مدیریت ساختمان را برای ما می تواند انجام دهد تا ما بتوانیم مدیریت بهتری را بر روی سیستم خود داشته باشیم.
  • در نهایت باید به شما بگوییم که کاربرد اصلی و مورد استفاده عمومی ما برای استفاده از ماژول اینترفیس اعلام حریق این است که بتوانیم به واسطه آن همه تجهیزات جانبی و مورد نیاز را به سیستم متصل کنیم. آسانسورها و سایر مواردی که در بخش های قبلی به آن اشاره کردیم مواردی هستند به عنوان تجهیزات جانبی باید به سیستم ما متصل شوند. از همین رو ما از اینترفیس باید استفاده کنیم تا این موارد را به سیستم اعلام و اطفا حریق خود متصل کنیم تا عملکرد سیستم ها به درستی صورت بگیرد.

 

انواع تجهیزاتی که به واسطه اینترفیس به اعلام حریق متصل می شود؟

ما در این بخش قصد داریم به شما برخی از مهمترین تجهیزاتی که به واسطه اینترفیس اعلام حریق می تواند به اعلام حریق متصل شود را معرفی کنیم. در بخش های قبلی به شما برخی از موارد را گزارش دادیم تا شما بتوانید اطلاعات خود را در این زمینه کامل کنید اما برای جمع بندی نهایی مطلب خود قصد داریم برخی از مهمترین مواردی که شما می توانید و باید به سیستم اعلام حریق خود متصل کنید را به شما معرفی می کنیم. مهمترین این تجهیزات جانبی عبارت اند از:

 

اینترفیس اعلام حریق

  • آسانسورها: یکی از مهمترین تجهیزاتی که توسط ماژول اینترفیس اعلام حریق به سیستم اعلام حریق شما می تواند متصل شود آسانسورها هستند. در زمانی که حریق در یک ساختمان شکل می گیرد استفاده از آسانسور می تواند برای ساکنین خطراتی جدی را به همراه داشته باشد. از همین رو به صورت خودکار باید آسانسورها از حرکت بایستند و خدماتی را ارائه ندهند. با استفاده از یک رابط اینترفیس وقتی آسانسورها به سیستم اعلام حریق متصل می شوند در زمان آتش سوزی به صورت خودکار و با دستور سیستم اعلام حریق ساختمان حرکت آنها متوقف شده و از آنها نمی شود استفاده کرد.
  • سیستم تهویه هوا: یکی دیگر از مواردی که به واسطه اینترفیس اعلام حریق می تواند به سیستم اعلام حریق شما متصل شود سیستم تهویه هوا می باشد. این سیستم باید بتواند به درستی کار کند و میزان دود را شناسایی کند. در واقع به وجود آمدن دود را به کمک این سیستم می توانیم راحت تر تشخیص دهیم. اگر اتصال این سیستم با اعلام حریق به درستی صورت گرفته باشد شما در مواقع مهم و ضروری می توانید از این اتصال نهایت استفاده را داشته باشید تا بتوانید عملیات اطفا را بهتر از قبل انجام دهید.
  • درب های ضد حریق: از دیگر مواردی که شما باید در نظر داشته باشید که می شود به واسطه اینترفیس به سیستم اعلام حریق متصل باشد درب های ضد حریق هستند که باید در زمان آتش سوزی باز شوند تا ساکنین بتوانند به کمک باز بودن درب ها در کمترین زمان ممکن از محیط خارج شوند و جان خود را نجات دهند.

 

سخن پایانی

اینترفیس اعلام حریق یکی از اجزای اصلی سیستم اعلام حریق می باشد که به واسطه آن ما می توانیم تجهیزات جانبی زیاد و البته لازمی را به سیستم اعلام حریق خود متصل کنیم تا عملکرد سیستم ما بهتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *