حریق

ایزولاتور اعلام حریق

ایزولاتور اعلام حریق

ایزولاتور اعلام حریق چیست؟ سیستم های اعلام حریق سیستم هایی هستند که شما به واسطه کارکرد صحیح آنها می توانید متوجه بروز آتش سوزی در محل مورد نظر خود شوید. به این ترتیب خسارات ناشی از وقوع آتش سوزی برای شما به اندازه قابل توجه می تواند کاهش پیدا کند و این می تواند برای شما بسیار مفید باشد. از همین رو ما قصد داریم در این مطلب در خصوص ایزولاتور که یکی از مهمترین موارد در سیستم های اعلام حریق می باشد به شما توضیحاتی را ارائه دهیم تا بتوانید نسبت به این سیستم ها اطلاعات خود را به اندازه قابل توجهی افزایش دهید.

 

ایزولاتور اعلام حریق چیست؟

باید بدانید که ایزولاتور اعلام حریق یکی از موارد مهمی می باشد که شما در سیستم های اعلام حریق باید نسبت به آنها اطلاعات خود را افزایش دهید. مدارهای یک سیستم اعلام حریق همیشه احتمال دارد به دلیل خطای اتصال کوتاه با مشکلاتی روبرو شود که کل کارکرد یک مدار را با خطای زیادی روبرو کند. از همین رو ما قصد داریم به شما بگوییم که شما باید این احتمال خطا را در سیستم خود کاهش داده و محدود نمایید. این کار برای شما تنها به واسطه یک ایزولاتور می تواند ممکن شود.

نکته دیگری که باید در مورد ایزولاتور اعلام حریق به شما بگوییم این است که شما برای کاهش میزان خطای اتصال کوتاه در یک سیستم میتوانید ای ایزولاتورها استفاده کنید. به همین دلیل باید با انواع ایزولاتورها اطلاعات خود را افزایش دهید. برای کاهش دادن و محدود کردن میزان خطای اتصال کوتاه در یک سیستم اعلام حریق به صورت کلی چهار روش وجود دارد. در واقع می توانیم بگوییم ما با چهار نوع ایزولاتور روبرو هستیم که باید بر اساس آنها کار خود را در سیستم های اعلام حریق انجام دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

انواع ایزولاتور اعلام حریق

در بخش قبلی به شما گفتیم که ایزولاتور اعلام حریق یکی از روش هایی می باشد که ما به واسطه آنها می توانیم خطراتی مربوط به اتصال کوتاه در سیستم های اعلام حریق را کاهش دهیم. در واقع خطای اتصال کوتاه یک خطر جدی در یک مدار می باشد که باید حتما برای جلوگیری از آن راهکاری را در نظر داشته باشیم. ایزولاتورها به صورت کلی به چهار دسته و نوع تقسیم می شوند که شما باید به خوبی در مورد انواع ایزولاتورها اطلاعات خود را افزایش دهید. انواع ایزولاتورها که شما می توانید در سیستم ها به کار بگیرید عبارت اند از:

  •     ایزولاتور اعلام حریق لوپ انتقال داده که یکی از انواع ایزولاتورها می باشد که به آن معمولا ایزولاتور مدار خط سیگنال نیز گفته می شود.
  •     ایزولاتورهای باس برق
  •     ایزولاتورهای باس صوتی
  •     ایزولاتورهای سیگنال سوئیت

توجه داشته باشید که در همه این سیستم ها ما در واقع به دنبال این هستیم که بتوانیم به خوبی سیستم را کنترل کنیم تا خطاهای مربوط به اتصال کوتاه را به صورت کامل از بین ببریم. این کار با روش های مختلفی می تواند برای شما صورت بگیرد اما در نهایت باید این کار در مدار اتصال کوتاه شما صورت بگیرد.

ساختمان کلی ایزولاتور اعلام حریق اینطور است که شما می توانید در آنها شاهد یک رله ساده در یک مدار سنجش کوتاه در ترمینال خروجی باشید. به همین سادگی یک ایزولاتور بر اساس روشی که می تواند خطای اتصال کوتاه را کاهش دهد شکل می گیرد. تا زمانی که در مدار شما مقاومت وجود دارد این سیستم در مدار شما می تواند به درستی و به خوبی عمل نماید. در صورتی که جریان کاهش پیدا می کند و یا اتصال کوتاه رخ می دهد ایزولاتور برای حفظ یکپارچگی لوپ اعلام حریق در قسمت خود می تواند فعال شود.

 

نکته: توجه داشته باشید که برخی از سازندگان و طراحان ایزولاتور اعلام حریق به گونه ای طراحی کرده اند که از پروتکل های پنل استفاده می کنید. این روش در حقیقت برای ارتباط با هر ایزولاتور هوشمند ساخته شده است. این کار می تواند برای شما مزیت های زیادی به همراه داشته باشد. به گونه ای که شما می توانید به واسطه آن کل یک طبقه از یک ساختمان را گروه بندی نمایید. این کار موجب می شود که شما بر وضعیت عملیاتی سایر بخش های دیگر هیچ تغییری را ایجاد نکنید. این نکته بسیار مهمی می باشد که باید مورد توجه شما قرار داده شود.

 

ایزولاتور اعلام حریق

ایزولاتور در سیستم اعلام حریق چیست؟

توجه داشته باشید که ایزولاتور اعلام حریق یکی از موارد بسیار مهمی می باشد که مورد توجه همه قرار دارد. یکی از مهمترین نگرانی ها و دغدغه های که برای همه افراد وجود دارد این است که آیا سیستم اعلام حریق در زمانی آتش سوزی رخ می دهد می تواند به موقع و به درستی وارد مدار شده و ما را از وقوع آتش سوزی مطلع کند یا خیر؟ این نکته بسیار مهمی می باشد که در زمان وقوع آتش سوزی سیستم بتواند به موقع وارد عمل شده و کار کند.

توجه داشته باشید که در یک آتش سوزی امکان دارد که همه قطعات و همه سیم کشی های موجود در یک ساختمان به صورت کامل خراب شود. که این امر می تواند برای خود سیستم اعلام حریق هم رخ دهد. اما می شود با محافظت کامل از یک سیستم همه این موارد در برابر همه این خطرات به خوبی حل شود. از همین رو است که ما شاهد این هستیم که ایزولاتور اعلام حریق می تواند به درستی برای ما مفید واقع شود و این نقش بسیار مهم را در سیستم کاری ما رعایت نماید.

اهمیت استفاده از ایزولاتور اعلام حریق در این جا بیش از پیش مشخص می شود که بدانید سیستم های آدرس پذیر و آژیر در یک سیستم اعلام حریق می تواند در یک آتش سوزی بزرگ با مشکل روبرو شود. در این صورت کارکرد کلی سیستم با مشکل مواجه می شود و سیستم نمی تواند به درستی به کار خود ادامه دهد. این امر موجب می شود که با به وجود آمدن خطا تنها در یک بخش از یک سیستم کل سیستم با مشکل روبرو شوید و این نمی تواند برای شما امر قابل پذیرش باشد چرا که شما با یک خطا کل سیستم خود را از دست می دهید.

یکی از مخرب ترین خطاهایی که می تواند برای شما در یک سیستم رخ دهد خطای اتصال کوتاه می باشد به همین دلیل برای کاهش این خطا نیاز به ایزولاتور اعلام حریق داریم. در این شرایط اگر هم خطای اتصال کوتاه رخ دهد کل سیستم از کار نخواهد افتد. به همین دلیل شما می توانید امنیت سیستم خود را به صورت کامل حفظ کنید و یا موجب شوید سیستم در چنین شرایطی نیز به کار خود ادامه دهد و مشکلی برای سیستم از این جهت رخ ندهد و این یعنی موفقیت در مهار آتش سوزی و کاهش خسارت های ناشی از آتش سوزی.

 

نکته: اهمیت استفاده از ایزولاتور اعلام حریق این است که در سیستم های اعلام حریق خطای اتصال کوتاه یکی از رایج ترین و مخرب ترین خطاهایی می باشد که می تواند رخ دهد. در این شرایط شما باید برای رفع این خطا از ایزولاتورها استفاده کنید. به این ترتیب می توانید خطای به وجود آمده را به گونه ای مدیریت کنید که سیستم شما در اثر آن تخریب نشود. به این ترتیب در زمان آتش سوزی سیستم می تواند به درستی کار خود را انجام داده و هشدارهای لازم را در زمان درست به شما بدهد.

 

ویژگی های ایزولاتور اعلام حریق

یک ایزولاتور اعلام حریق می تواند دارای ویژگی های متعددی باشد که بر اساس آنها شما می توانید سیستم خود را از خطای اتصال کوتاه در امان نگه دارید. یکی از مهمترین ویژگی هایی که یک ایزولاتور دارد این است هم در زمان بروز خطای اتصال کوتاه محل اصلی خطا را شناسایی می کند. در راستای این شناسایی باید توجه کنید که تمامی مسیرهای ارتباطی را شناسایی کرده و حذف می کند. به این ترتیب یک خطا منجر به این نمی شود که کل سیستم شما با مشکل روبرو شود و از کار بیفتد.

نکته دیگر که باید در مورد ویژگی های نصب ایزولاتور اعلام حریق بگوییم این است که اگر سیستم شما دارای پنل مرکزی باشد دیگر نیازی به ایزولاتور ندارید. اما به هر حال داشتن یکی از انواع ایزولاتورها که به شما معرفی کردیم می تواند موجب شود که شما خطرات ناشی از خرابی سیستم را به اندازه قابل توجهی در زمان بروز آتش سوزی کاهش دهید. به این ترتیب می توانید از عملکرد سیستم خود در شرایط حساس مطمئن باشید یا حداقل احتمال از کار افتادن سیستم را به اندازه قابل توجهی در چنین شرایطی کاهش دهید.

 

نکته: ایزولاتور اعلام حریق می تواند در سیستم اعلام حریق شما دو کار اصلی را انجام دهد. اولین مسئله این است که می تواند منجر به کاهش میزان وقوع خطای اتصال کوتاه شود. دومین وظیفه ای که دارد این است که در صورت وقوع این خطا و تخریب بخشی از سیستم این قطعه می تواند در دستگاه شما موجب شود که سیستم شما به درستی عمل کرده و از خطای این سیستم در زمینه تخریب کل سیستم جلوگیری شود. این می تواند موجب شود که کل سیستم شما به درستی به کار خود ادامه دهد و مشکلی برای آن در ادامه رخ ندهد.

 

تعداد و محل نصب ایزولاتور اعلام حریق

یکی از مواردی که باید در زمان نصب و راه اندازی ایزولاتور اعلام حریق بدانید تعداد و همچنین محل نصب می باشد. این مسئله برای شما از اهمیت بالایی برخوردار باید باشد چرا که در صورت عدم رعایت استانداردهای لازم در خصوص تعداد و همچنین در خصوص محل نصب عملا احتمال دارد که ایزولاتور در سیستم شما چندان اثری نداشته باشد. از همین رو باید به این مورد توجه کنید و بر اساس استانداردهای لازم نسبت به انتخاب تعداد و همچنین محل نصب این ایزولاتورها در سیستم خود اقدام کنید.

نکته مهم دیگری که باید در مورد تعداد و محل نصب ایزولاتور اعلام حریق به شما بگوییم این است که شما باید ایزولاتورها را متناسب با سیستم خود انتخاب کنید. اگر سیستم شما برای یک ساختمان ده طبقه با هر طبقه دو واحد است شرایط متفاوتی دارد با زمانی که ساختمان شما سه طبقه با هر طبقه یک واحد می باشد. از همین رو باید این نکته را هم در نظر داشته باشید و بر اساس این نکات در خصوص محل و تعداد ایزولاتورها در سیستم خود توجه داشته باشید. اما یک قاعده کلی و استاندارد هم داریم که باید مورد توجه شما قرار داشته باشد.

 

ایزولاتور اعلام حریق

محل صحیح نصب ایزولاتور اعلام حریق

با توجه به موارد گفته شده ما باید از یک قاعده کلی در تعیین محل نصب ایزولاتور اعلام حریق پیروی کنیم. با توجه به شرایط موجود ما باید ایزولاتور را در اتاق خدمات الکترونیکی جداگانه ای داشته باشیم. چرا که قرار دادن ایزولاتور در محل آتش سوزی خود می تواند برای شما مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد. در این شرایط آتش سوزی می تواند خود ایزولاتورها را هم در سیستم شما از کار بیاندازد. به همین دلیل باید ایزولاتورها در جایی باشد که کمترین میزان آسیب به آنها در زمان وقوع آتش سوزی باید وارد شود. به این ترتیب سلامت ایزولاتورها را در زمان آتش سوزی با انتخاب صحیح محل می توانید حفظ کنید.

 

تعداد نصب ایزولاتور اعلام حریق

از دیگر مواردی که باید به آن در زمان نصب ایزولاتور اعلام حریق توجه داشته باشید این است که چه تعداد ایزولاتور در هر بخش نیاز دارید. به صورت کلی ما دو ایزولاتور را در هر محل نصب می توانیم داشته باشیم. چرا که احتمال دارد به هر دلیلی یکی از این ایزولاتورها از کار بیفتد. در این شرایط شما با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد. اما در صورتی که دو عدد ایزولاتور را در ابتدا و انتهای سیم کشی در سیستم خود نصب کرده باشید می توانید شاهد این باشید که ایزولاتورها به صورت کلی در سیستم شما به کار خود در هر شرایطی ادامه می دهند و مشکلی برای شما از این نظر نمی تواند به وجود آید.

 

سخن پایانی

یکی از مهمترین مواردی که شما باید در یک سیستم اعلام حریق به آن توجه داشته باشید نصب و اجرای ایزولاتور اعلام حریق می باشد. این کار برای محافظت از سیستم در برابر خطا اتصال کوتاه به عنوان مخرب ترین خطا در سیستم می باشد که می تواند عملکرد سیستم را را مشکل روبرو کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *