حریق

خطاهای اعلام حریق

خطاهای اعلام حریق

خطاهای اعلام حریق می تواند در برخی از موارد مشکلات زیادی را به همراه داشته باشد به همین دلیل در صورتی که این خطاها رخ دهند باید برای رفع این خطاها اقدام کرد. در برخی از موارد خطایی که رخ می دهد موجب می شود که افراد صدای آژیرهای ممتد را بشنوند و مدام فکر کنند که آتش سوزی رخ داده است اما چنین نباشد و یا این که سیستم در زمانی که آتش سوزی رخ می دهد به دلیل خطاهایی که دارد اصلا فعال نمی شود و این امر می تواند برای ساختمان و یا مجموعه هزینه های بسیار سنگین جانی و مالی در پی داشته باشد.

 

خطاهای سیستم اعلام حریق

شما باید با خطاهای اعلام حریق آشنا باشید تا بدانید که خطاهای به وجود آمده در یک سیستم می تواند چه مواردی باشد و همچنین می تواند به چه دلیل رخ داده باشد. در صورتی که این موارد را بدانید می توانید برای رفع و از بین بردن این خطاها اقدام کنید و به این ترتیب می توانید موفق شوید که از سیستم خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و در زمان استفاده از این سیستم مشکلی برای شما به وجود نیاید و این امری بسیار مهم برای شما می باشد.

 

مهمترین خطاهای سیستم اعلام حریق

به صورت کلی خطاهای اعلام حریق می تواند به دو دسته اصلی تقسیم شود. خطاهایی که در زمان وقوع آتش سوزی موجب می شوند سیستم یا فعال نشود و یا به درستی به کار خود ادامه ندهد. دومین دسته از خطاهایی که می تواند رخ دهد هم مربوط می شود به خطاهایی که به اصطلاح به آنها خطاهای آلارم کاذب گفته می شود. در ادامه در خصوص این دو خطای عمده که می تواند برای شما به وجود آید و سلامت سیستم شما را تحت تاثیر خود قرار دهد اطلاعاتی را ارائه خواهیم کرد.

 

خطاهای منجر به غیر فعال شدن سیستم

یکی از مهمترین خطاهای اعلام حریق می تواند خطاهایی باشد که منجر به عدم فعال شدن سیستم در زمان وقوع حادثه باشد. در این بخش ما با سنسورهایی که نمی توانند آتش را تشخیص دهند روبرو هستیم. احتمال دارد این اشکال در پنل مرکزی، منبع تغذیه و یا در بخش دیگری که مربوط به هشدار دهنده ها است باشد. به همین دلیل باید بر اساس این موارد نسبت به عیب یابی و در نهایت رفع این ایرادها اقدام کنید. این امر اگر بررسی نشود و شما در زمان آتش سوزی متوجه آن شوید دیگر کار از کار گذشته است.

توجه داشته باشید که تمامی خطاهای اعلام حریق مربوط به بخش غیر فعال شدن سیستم و یا عدم فعال شدن سیستم در بازدیدهای دوره ای و سرویس و تعمیر و نگهداری شناسایی می شود. به همین دلیل برای رفع این خطاها و قبل از آن برای تشخیص به موقع این خطاها به شما توصیه می کنیم که حتما سرویس های دوره ای را دریافت کنید تا به واسطه این سرویس ها بتوانید به خوبی از این خطاها مطلع شوید و برای رفع ای خطاها اقدام کنید تا مشکلی برای شما در ادامه استفاده از سیستم رخ ندهد.

 

خطای آلارم کاذب

از دیگر خطاهای اعلام حریق می توان به خطای مربوط به آلارم کاذب اشاره کرد. این خطا یکی از رایج ترین و البته شایع ترین و آزاردهنده ترین خطاهایی می باشد که در سیستم های بسیار زیادی گزارش شده است و دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. این خطا هم می تواند موجب شود که در زمان وقوع آتش سوزی اهالی ابتدا گمان کنند که آلارم کاذب است و خسارت های مالی و جانی زیادی را ببینند و مشکلاتی برای آنها پیش آید که قابل جبران نمی باشد و یا جبران آن هزینه ای زیادی دارد.

از طرفی در میان انواع خطاهای اعلام حریق این خطا می تواند بسیار آزار دهنده باشد. چرا که در این شرایط مدام سیستم به صدا در می آِید، آژیر می زند و شما حس می کنید که آتش سوزی رخ داده است اما این یک آلارم کاذب می باشد. این خطا می تواند به صورت مقطعی باشد و یا می تواند به صورت ممتد باشد. یعنی سیستم وارد مدار شود و بلافاصله خارج شود و یا اینکه در مدار بماند و مدام صدای آلارم و آژیر به گوش برسد و شما حسابی از شنیدن این صدای بی وقفه کلافه و خسته شوید.

 

خطاهای اعلام حریق

دلایل بروز خطاهای سیستم اعلام حریق

توجه داشته باشید که دو دسته از خطاهای اعلام حریق را داریم که هر یک می توانند برای ما بسیار خطرناک و مشکل ساز باشند. به همین دلیل باید در ابتدا در مورد اینکه چه دلایلی برای ایجاد خطاها وجود دارد صحبت کنیم تا در ادامه بتوانیم با رفع و از بین بردن این دلایل خود خطاها را نیز از بین ببریم و به این ترتیب یک سیستم بدون نقص و کامل داشته باشیم که بدون هیچ خطایی برای ما در مدار خود کاری که باید را انجام می دهد. مهمترین دلایل بروز خطاهای یک سیستم اعلام حریق عبارت اند از:

  • خطا به دلیل شرایط جوی: یکی از مواردی که می تواند موجب بروز خطاهای اعلام حریق شود این است که شرایط جوی محیط به گونه ای است که سیستم دچار آسیب می شود. یعنی رطوبت و یا حرارت بالای محیط صنعتی که می تواند موجب شود سیستم به خطا بیفتد و یا سنسورها دچار فرسودگی شده و خراب شوند که این امر برای شما می تواند با مشکلات زیادی همراه شود. این دلیل باید با بازدیدهای دوره ای رفع شود چرا که هیچ راهی برای تغییر شرایط جوی ندارید.
  • خطا به دلیل خرابکاری ها: از دیگر دلایل بروز خطاهای اعلام حریق این است که در سیستم به صورت عمدی خرابکاری هایی صورت بگیرد. این مورد می تواند برای بسیاری از مجموعه ها به دلایل زیادی رخ دهد. به همین دلیل باید بدانید که یکی از دلایل شایع و بسیار مهم می تواند باشد. توصیه می کنیم حتما از دوربین های مدار بسته در محیط خود استفاده کنید تا بتوانید مانع از این خرابکاری های مختلف شوید و بتوانید سیستم خود را در برابر مشکلاتی که وجود دارد به درستی حفظ کنید و خطایی را در سیستم اعلام حریق خود نداشته باشید.
  • خطا به دلیل عدم نگهداری صحیح: از دیگر مواردی که می تواند به عنوان عمده دلایل خطاهای اعلام حریق باشد، عدم نگهداری درست از سیستم می باشد. این نگهداری هم مربوط به استفاده می باشد و هم اینکه می تواند به دلیل این باشد که سرویس ها دوره ای به درستی انجام نمی شود. این امر موجب می شود که شما نتوانید به درستی از سیستم خود استفاده کنید و مشکلات زیادی را تجربه کنید. به همین دلیل است که به شما توصیه می کنیم حتما از بازدیدهای دوره ای و سرویس های مشخص استفاده کنید.
  • خطا به دلیل حساسیت بالای سنسورها: یکی دیگر از رایج ترین دلایل بروز خطاهای اعلام حریق این است که سنسورهای کار گذاشته شده به درستی تنظیم نشده اند. یعنی یا حساسیت بسیار زیادی دارند و یا اینکه فاقد حساسیت لازم برای شناسایی آتش می باشند. به همین دلیل این مورد را باید در نظر داشته باشید تا مشکلی برای شما پیش نیاید. در سرویس های دوره ای می توانید این موارد را شناسایی کرده و برای رفع این خطاها اقدام کنید. در زمان نصب اولیه هم این موارد را به دقت بررسی کنید تا مشکلی برای شما رخ ندهد و شما بتوانید از سیستم خود استفاده کنید.
  • خطا به دلیل نصب نادرست: یکی دیگر از شایع ترین انواع دلایل بروز خطاهای اعلام حریق این است که در زمان نصب و راه اندازی سیستم شما به خوبی استانداردهای لازم را رعایت نکنید. این کار برای شما می تواند بسیار گران تمام شود. به همین دلیل توصیه می کنیم حتما برای جلوگیری از این خطاها اقدامات درست را در زمان عقد قرارداد انجام دهید. این کار برای شما می تواند بسیار مهم باشد و در جلوگیری از خسارت های بیشتر می تواند بسیار کارساز باشد به همین دلیل در انتخاب مجموعه یا فردی که کار نصب و راه اندازی را انجام می دهد دقت کافی را به خرج دهید.

 

رفع خطاهای سیستم اعلام حریق

برای رفع خطاهای اعلام حریق باید موارد مهمی را در نظر داشته باشید. در رفع این خطاها اولین چیزی که برای شما در اولویت می باشد شناسایی خطا می باشد. .در برخی از موارد امکان دارد به دلیل عدم بازدیدهای دوره ای اصلا خطاهایی که مربوط به از کار افتادن سیستم می باشد را متوجه نشوید. به همین دلیل باید سعی کنید که ابتدا خطاها را شناسایی کنید و بعد از آن باید به خوبی مراحل عیب یابی را طی کنید. بعد از عیب یابی باید برای رفع خطاها از طریق مراکز خدماتی معتبر اقدام کنید تا بتوانید تمامی خطاهای موجود در سیستم خود را شناسایی و رفع نمایید و مشکل سیستم خود را به درستی برطرف نمایید.

 

سخن پایانی

توجه داشته باشید که خطاهای اعلام حریق می تواند برای شما به دلایل مختلفی رخ دهد. اما اغلب در صورتی که شما بازدیدها و سرویس های دوره ای را انجام دهید می توانید از این خطاها جلوگیری نمایید و یا اینکه خطاهای به وجود آمده را خیلی زود شناسایی کنید و برای رفع آنها اقدام کنید تا مشکلی در استفاده از سیستم برای شما به وجود نیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *