حریق

دستگاه اعلام حریق

دستگاه اعلام حریق یکی از مهمترین سیستم ها و دستگاه هایی می باشد که شما می توانید از آنها استفاده کنید. توجه داشته باشید که در طول تاریخ یکی از مهمترین مواردی که به صورت گسترده از نظر مالی و جانی زندگی انسان ها را به صورت جدی تهدید کرده است حادثه آتش سوزی می باشد. به همین دلیل بشر برای مقابله با این حادثه اقداماتی را صورت داده است تا به واسطه این اقدامات بتواند خود را در برابر آتش سوزی بیمه کند. سیستم های اعلام حریق یکی از سیستم هایی هستند که می توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

 

دستگاه اعلام حریق چیست؟

دستگاه اعلام حریق یکی از سیستم هایی می باشد که به صورت هوشمند به شما در شناسایی آتش سوزی کمک می کند. یکی از خطراتی که می تواند جان و مال انسان های زایدی را با خطر روبرو کند آتش سوزی می باشد. این خطر می تواند برای شما مشکلات زیادی را به وجود آورد به همین دلیل می توانید با تکیه بر قابلیت هایی که در این سیستم وجود دارد از وقوع آتش سوزی در محیط خود مطلع شوید. به این ترتیب می توانید آتش سوزی به وجود آمده را مهار کنید و افراد را پیش از آن از محیط خارج نمایید.

توجه کنید که دستگاه اعلام حریق می تواند به شما کمک کند که شما از آتش سوزی با خبر شوید. این مسئله را در نظر داشته باشید که امکان دارد سیستمی که شما دارید عملیات اطفا حریق را نیز انجام دهد این احتمال وجود دارد که این سیستم تنها به اعلام حریق خلاصه شود. از همین رو باید بدانید که ما با انواع سیستم های اعلام حریق روبرو هستیم که در موارد مختلف دارای کاربردهای مختلفی می باشد و هر یک می تواند برای شما کاربردی مشخص در محل مورد نظر داشته باشد.

 

انواع دستگاه اعلام حریق

باید بدانید که دستگاه اعلام حریق دارای انواع مختلفی می باشد. هر یک از این انواع برای این به وجود آمده اند تا شما بر اساس این انواع نیازهای خود را شناسایی کنید. اما از چند نظر می شود سیستم های موجود را دسته بندی کرد. یکی از مواردی که شما می توانید بر اساس آن انواع سیستم های اعلام حریق را شناسایی کنید سیستم ها از نظر نوع اطلاع رسانی می باشد که شما در این مورد با نوع پیشرفته و معمولی روبرو هستید که در نوع پیشرفته علاوه بر آژیر و هشدار صوتی، تماس هم با شما گرفته می شود.

اما دستگاه اعلام حریق می تواند از نظر سنسورهای مورد استفاده نیز دارای انواع مختلفی باشد. به همین دلیل باید سنسورهای مورد نظر را نیز شناسایی کنید. اما انواع سنسورها معمولا بر اساس میزان ریسک آتش در نظر گرفته می شود که به محیط و محل نصب بستگی دارد به همین دلیل ما این موارد را به صورت جداگانه برای شما مورد بررسی قرار خواهیم داد تا متوجه شوید که میزان سنسورها و تعداد و همچنین نوع سنسورهای به کار رفته در یک دستگاه تا چه اندازه و چگونه می تواند برای یک سیستم کاربردی باشد.

دستگاه اعلام حریق می تواند از نظر نحوه مقابله با آتش نیز دارای انواع مختلفی باشد. برای مثال برخی از این سیستم ها علاوه بر این که آتش سوزی را به اطلاع می رسانند می توانند به شما در خاموش کردن و مهار آتش نیز کمک کنند اما برخی دیگر از انواع این سیستم ها تنها شما را وقوع آتش سوزی مطلع می کنند و شما نمی توانید به واسطه این سیستم ها برای مهار و خاموش سازی آتشی که به وجود آمده است اقدام کنید و باید تنها با آگاهی از آتش سوزی نسبت به خاموش سازی به صورت دستی اقدام کنید.

 

دستگاه اعلام حریق

دستگاه اطفا حریق خانگی

یکی از انواع دستگاه اعلام حریق که در بازار هم بسیار زیاد می تواند مورد استفاده و بهره برداری قرار بگیرد دستگاه های موضعی یا خانگی هستند. این دستگاه ها دارای کاربردی برای مناطق کوچکتر می باشند. در واقع شما به کمک این نوع از سیستم ها می توانید برای مصارف خانگی اقدام کنید. دستگاه ها به شما کمک می کند که شما یک ویلای کوچک یا یک واحد آپارتمانی کوچک را به صورت موضعی در برابر آتش سوزی مقاوم نمایید تا در زمان آتش سوزی هشدارهای لازم را به شما بدهد. به این ترتیب شما یک واحد کوچک مسکونی و افراد آن بخش را می توانید به کمک این سیستم ها از آتش سوزی نجات دهید.

 

دستگاه اطفا حریق متعارف یا معمولی

از دیگر انواع دستگاه اعلام حریق می شود به دستگاه های متعارف اشاره داشت. این سیستم ها یکی از رایج ترین انواع دستگاه هایی هستند که شما می توانید در بازار مشاهده کنید. این دستگاه ها دارای کاربردی گسترده در مراکز اداری، تجاری و مسکونی هستند و در برخی از محیط های کارگاهی و صنعتی هم از این دستگاه ها استفاده می شود. تفاوت این دستگاه ها با دستگاه های اعلام حریق خانگی این است که محیط بزرگتری را می توانند پوشش دهند و می توانند برای شما کاربرد بیشتری داشته باشند.

 

دستگاه های اعلام حریق آدرس پذیر

از دیگر انواع دستگاه اعلام حریق می شود به دستگاه های آدرس پذیر اشاره داشت که دستگاه هایی با کاربردهای تخصصی تر می باشد. این دستگاه ها قابلیت این را دارند که به شما محل دقیق آتش سوزی را گزارش دهند. برای نمونه اگر شما در طبقه ششم یک هتل با آتش سوزی روبرو باشید آژیر بخش های دیگر هم به صدا در می آید اما شما متوجه می شوید که منشا اصلی آتش به وجود آمده در کدام بخش می باشد تا برای خالی کردن سایر طبقات و واحدها با دید بهتر و آگاهی بیشتری اقدام کنید و احتمال کاهش خسارات را افزایش دهید تا بتوانید جان انسان های بیشتری را نجات دهید.

 

سخن پایانی

دستگاه اعلام حریق یکی از مهمترین سیستم هایی می باشد که می تواند به شما در کاهش خسارت های ناشی از آتش سوزی به صورت گسترده ای کمک کند. شما به واسطه این سیستم ها می توانید هشدارهای لازم را به موقع فعال کنید تا در نهایت افراد بتوانند خود را از محل آتش سوزی دور کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *