حریق

کابل اعلام حریق

کابل اعلام حریق چیست و چه انواعی دارد؟ سیستم های اعلام حریق یکی از کاربردی ترین انواع سیستم های حفاظتی در مجموعه های مختلف هستند که هر یک از اجزای مختلفی تشکیل شده اند. با توجه به این که این سیستم ها یکی از محبوب ترین و البته موثرترین سیستم های اعلام آتش سوزی می باشند شما باید به خوبی با این سیستم ها و همچنین نحوه کارکرد و عمکلرد آنها آشنا باشید. برای درک بهتر این سیستم ها باید بدانید که سیستم اعلام حریق از اجزای مختلف و تجهیزات و متعلقات مختلفی تشکیل شده است که کابل سیستم اعلام حریق یکی از آنها می باشد.

 

کابل اعلام حریق چیست؟

 توجه داشته باشید که شما برای اتصالات سیستم اعلام حریق خود نمی توانید از هر کابلی استفاده کنید. کابل اعلام حریق یکی از مهمترین اجزای این سیستم ها محسوب می شود که باید تاییدیه ها و استانداردهای بین المللی داشته باشد و باید مورد تایید سازمان آتش نشانی کشور قرار گرفته باشد. همچنین این تجهیزات باید از نظر کیفیت فنی در شرایط ایده آلی قرار داشته باشند. از همین رو شما باید در مورد این تجهیزات و متعلقات به خوبی بدانید تا بهترین انواع کابل سیستم اعلام حریق را شناسایی کرده و در نهایت خریداری نمایید.

توجه داشته باشید که یکی از مواردی که در سیستم اعلام حریق دارای اهمیت زیادی می باشد و فاکتور بسیار مهمی محسوب می شود کابل اعلام حریق می باشد. این کابل ها باید یک ویژگی  مشخص داشته باشند و آن هم این است که باید کابل نسوز باشند تا در زمان وقوع آتش سوزی به دلیل سوختگی و قطعی کابل سیستم به صورت کامل از کار نیفتد. همچنین باید بدانید که کابل ها از سری کابل های خشک محسوب می شوند که باید در برابر حرارت و همچنین در برابر نفوذ رطوبت مقاومت بسیار بالایی داشته باشند.

توجه کنید که در یک سیستم اعلام حریق که به درستی کار می کند و دارای کیفیت و استاندارد بالایی می باشد کابل اعلام حریق به صورت منحصر به فرد طراحی می شود. در واقع هر یک از کابل هایی که در یک سیستم دارای کاربرد می باشد به گونه ای طراحی شده است که منحصر به همان کاربرد می باشد. همچنین باید بدانید که اگر در این طراحی استانداردها و کیفیت های فنی به درستی رعایت نشود، هم عملکرد خود کابل و هم در نهایت عملکرد نهایی سیستم اعلام حریق شما با مشکلات بزرگی مواجه می شود.

 

کابل سیستم اعلام حریق

کابل اعلام حریق دارای انواع مختلفی می باشد و در این کابل ها طراحی ها باید به صورت کاملا استاندارد صورت بگیرد. نکته ای که باید بدانید این است که در طراحی این کابل اصطلاحات و استانداردهایی وجود دارد که شما باید از آنها اطلاعات کافی داشته باشید. برای مثال یکی از اصطلاحات رایج در مورد این کابل ها lsoh می باشد. این اصطلاح در واقع به دو پارامتر بسیار مهم اشاره دارد که دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. این دو اصطلاح عبارت هستند فاقد گاز کشنده بودن و همچنین کم دود بودن که دارای اهمیت زیادی است.

نام دیگر کابل اعلام حریق که معمولا در بازار رایج می باشد کابل نسوز است. این کابل ها در جلوگیری از آتش سوزی و همچنین در بهبود عملکرد سیستم اعلام حریق دارای اهمیت زیادی هستند و شما باید به خوبی با آن آشنایی داشته باشید. البته باید این را بدانید که این کابل ها برای همیشه در برابر آتش سوزی مقاومت ندارند. طراحی در این کابل ها به گونه ای می باشد که این کابل ها برای یک مدت زمان و در یک بازه زمانی مشخصی می توانند در برابر حرارت به شدت مقاوم باشند و بدون آسیب دیدگی به کار خود ادامه دهند.

کابل اعلام حریق به صورت گسترده ای در سیستم های اعلام حریق، سیستم های اطفا حریق، سیستم های حفاظتی و حتی نظارتی و همچنین سیستم های هشدار دهنده دیگری مانند دزدگیرها دارای کاربرد می باشند. توجه داشته باشید که نسوز بودن و مقاومت بسیار بالا در برابر شعله و در برابر حرارت یکی از ویژگی های بسیار مهم این سیستم ها محسوب می شود. معمولا در هر مکانی و برای هر سیستمی که در آن برای ما مقاومت در برابر آتش سوزی و یا حرارت بالا دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد، می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

 

کابل سیستم اعلام حریق چیست؟

در نظر داشته باشید که در یک مجموعه وقتی آتش سوزی رخ می دهد، تا زمانی که نیروهای امدادی وارد عمل شوند و به محیط برسند، باید به شکلی با آتش به وجود آمده مقابله کرد. در این زمان سیستم های اطفا حریق یکی از کاربردی ترین سیستم هایی هستند که در این شرایط می توانند به صورت گسترده ای به ما کمک کنند تا در نهایت ما بتوانیم شاهد شرایطی باشیم که با آمدن نیروهای امدادی کار به صورت ساده تر و همچنین به شکلی سریع تر پیش رود و در نهایت خسارت های ناشی از آتش سوزی کاهش پیدا کند.

یکی دیگر از سیستم هایی که در زمان وقوع آتش سوزی برای ما اهمیت زیادی دارند و می توانند در کسری از زمان، همه افراد حاضر در محل را از آتش سوزی به وجود آمده با خبر سازند، سیستم های اعلام حریق می باشند. با توجه به این موارد به شما می گوییم که کابل اعلام حریق دارای اهمیت زیادی می باشد. هم در سیستم های اعلام حریق و هم در سیستم های اطفا حریق، چرا که اگر این کابل ها به دلیل آتش سوزی قطع شوند، سیستم به صورت کامل با اختلال روبرو می شود.

کابل اعلام حریق اگر به صورت استانداردی طراحی نشده باشید علاوه بر این که امکان دارد بسوزد و یا دچار قطعی شود و سیستم را در طلایی ترین زمان ممکن از کار بیاندازد. احتمال دارد که به دلیل درگیر شدن با حریق، دودها و گازهای سمی زیادی را در محیط منتشر کند. به همین دلیل باید از کابل سیستم اعلام حریق مخصوص استفاده کرد که این کابل ها نمی سوزند و در صورتی هم که دچار آتش سوزی شوند فاقد گازهای کشنده و همچنین فاقد دود می باشند که بسیار مهم و البته حائز اهمیت می باشد.

 

کابل اعلام حریق

مهمترین ویژگی های کابل اعلام حریق

کابل اعلام حریق به صورت کلی باید دارای ویژگی های مختلفی باشد تا در نهایت بتواند برای ما دارای کاربرد مشخص و مناسبی باشد. اما در این بین باید به شما بگوییم که یکی از ویژگی هایی که از سایر ویژگی های دیگر دارای اهمیت بسیار بیشتری می باشد، نسوز بودن آن ها می باشد. ضد حریق و ضد آتش بودن این کابل ها مهمترین و اصلی ترین ویژگی هایی می باشد که باید در این کابل ها وجود داشته باشد تا ما از موفقیت آمیز بودن عملکرد سیستم اعلام و یا اطفا حریق خود مطمئن شویم.

البته باید این را هم به شما بگوییم که کابل اعلام حریق باید دو ویژگی مهم دیگر هم داشته باشند. یکی از این ویژگی های بی دود بودن آنها می باشد. گفتیم این کابل ها امکان دارد به دلیل گذشتن زمان طلایی مصرف و طی کردن عمر مفید خود، مقاومت خود در برابر آتش سوزی را از دست بدهند و دچار آتش سوزی شوند. در این شرایط باید بدون دود باشند. همچنین در چنین شرایطی این کابل ها باید یک ویژگی مهم دیگر هم داشته باشند و آن هم این است که باید به صورت جدی فاقد گازهای سمی باشند و در صورت آتش سوزی چنین گازهایی را منتشر نکنند.

 

ساختار کابل سیستم اعلام حریق

شما باید با ساختار کلی و نحوه شکل گیری کابل اعلام حریق به خوبی آشنا باشید. به همین دلیل و با توجه به اهمیت این کابل ها ما باید به شما در خصوص ساختاری که این کابل ها دارند به شما اطلاعاتی را ارائه دهیم که برای شما بسیار مفید و البته کاربردی باشد. در واقع کابل سیستم اعلام حریق می تواند به این صورت باشد که یک هادی است که متشکل از رشته های مسی قلع اندود شده می باشد. این ساختار باید در تمامی این کابل ها رعایت شود.

کابل اعلام حریق می تواند تحت تاثیر برخی از سیگنال ها و یا امواج دیگری که در طبیعت وجود دارند و گاهی طبیعی و گاهی هم به دلیل خراب کاری ساطع می شوند مقاومت خود را از دست دهند. به همین دلیل باید از شیلدهایی برای محافظت از کابل ها در این زمینه استفاده کرد که تحت هر شرایطی این کابل ها بتوانند به خوبی به کاری که باید انجام دهند ادامه دهند. این فاکتور مهم اگر در کابل ها رعایت نشود موجب می شود که کابل ها با مشکلات زیادی روبرو شوند و در نهایت کیفیت خود را از دست دهند.

 

کابل اعلام حریق نسوز

در میان انواع کابل هایی که در بازار وجود دارند و هر یک دارای کاربردی متفاوت می باشند و کاربردهای متفاوتی دارند، یکی از پر استفاده ترین و البته محبوب ترین انواع کابل های موجود در بازار کابل اعلام حریق می باشد که به دلیل نسوز بودن می تواند برای ما در بازار و در بخش های مختلفی از صنعت کاربردهای بسیار وسیع و گسترده ای داشته باشد. از همین رو یکی از محبوب ترین انواع کابل های موجود در بازار همین کابل ها محسوب می شوند که جایگاه ویژه ای دارند.

در طراحی کابل اعلام حریق یک ویژگی مهم در نظر گرفته شده است. آن هم توانایی این کابل در برابر کنترل انتشار شعله می باشند. در واقع از این که شعله منتشر شود به این واسطه جلوگیری به عمل می آید. این کابل ها باید بدون انتشار گازهای سمی باشند. به همین دلیل و برای تامین چنین هدفی به گونه ای طراحی شده اند که دارای شیلد حفاظتی می باشند. به این ترتیب هیچ نشانی از انتشار گازهای سمی در این نوع از محصولات کاربردی و بسیار مهم مشاهده نمی شود و از این رو بسیار مهم می باشد.

نکته دیگری که باید در خصوص کابل اعلام حریق بدانید این است که این کابل ها علاوه بر این که باید در برابر حرارت و همچنین در برابر شعله مقاوم باشند. باید مقاومت بالایی هم در برابر تغییر حرارت داشته باشند. توجه کنید که اگر این محصولات نتوانند به خوبی در برابر تغییر دمای محیط مقاوم باشند احتمال دارد که با سرد و گرم شدن های ناگهانی محیط آسیب ببینند و شما متوجه این اتفاق نشوید و همین مسئله موجب شود که شما در ادامه برای کارکرد این سیستم با مشکلاتی بسیار جدی روبرو شوید.

 

ویژگی های کابل نسوز اعلام حریق

توجه داشته باشید که کابل اعلام حریق باید در برابر تغییرات دمایی بسیار مقاوم باشد. به همین دلیل هم در رنج دمای پایین و هم در رنج دمای بسیار بالا باید توان حفاظتی و مقاومتی داشته باشد. این کابل ها باید توانایی تحمل دمایی تا منفی شصت درجه را داشته باشند. البته که در برخی از موارد امکان دارد هرگز ما شاهد رسیدن محیط به این دما نباشیم. از طرفی کابل ها باید در بخش دمای بالا نیز تا دمای دویست و پنجاه را به راحتی تحمل کنند و از این حیث هیچ آسیبی به آنها وارد نشود.

با توجه به این ویژگی های مطرح شده می توان گفت که کابل اعلام حریق می تواند برای استفاده در همه سیستم های اعلام و اطفا حریق ضرورت داشته باشد و می تواند برای همه صنایع مختلف، برای همه محیط های مختلف با همه دماهای مختلف به خوبی کاربرد داشته باشد. از همین رو باید به خوبی بدانید که این محصولات تا چه اندازه مهم و کاربردی هستند. شما می توانید به راحتی در تمامی محل ها و مناطقی که دارای حساسیت بالایی هستند و یا به دلیل نوع کار و یا نگهداری مواد خاص خطرآفرین هستند شما از این محصولات استفاده کنید.

کابل اعلام حریق برای این که بتواند به خوبی عمل کند و همواره موجب شود که سیستم شما به خوبی کار کند باید در حفظ پایداری جریان الکتریکی موجود به خوبی عمل کند. از همین رو باید بدانید که این کابل ها به گونه ای طراحی شده اند که در یک سیستم اعلام حریق نسبت به سایر بخش های دیگر دارای میزان انعطاف پذیری بیشتری می باشند. امکان دارد برخی از کابل های ارزان تر و بی کیفیت تر از این جهت دارای مقاومت بالایی باشد و به خوبی منعطف نشود که این امر برای شما یک ایراد بزرگ محسوب می شود.

 

انواع کابل سیستم اعلام حریق

باید این را بدانید که کابل اعلام حریق دارای انواع مختلفی می باشد که هر یک از این انواع دارای ویژگی های منحصر به فرد خود می باشد. به همین دلیل شما باید به خوبی با آنها آشنا باشید و باید به خوبی با این انواع شناخت داشته باشید تا بتوانید در شرایط لازم هر یک از این انواع را شناسایی کنید و یا برای اینکه در سیستم خود مورد استفاده قرار دهید، انتخاب بسیار خوب و ایده آلی داشته باشید. از همین رو و با توجه به اهمیت بالایی که دارد ما به شما در این بخش قصد داریم مهمترین انواع کابل سیستم اعلام حریق را معرفی کنیم و هر یک از این انواع را به صورت خلاصه برای شرح دهیم تا شما اطلاعات خود را در این زمینه کامل نمایید.

 

کابل اعلام حریق

کابل اعلام حریق نسوز با بافت چند لایه

کابل اعلام حریق نسوز که دارای بافت چند لایه می باشد یکی از انواع کابل های مورد استفاده و به کار رفته در یک سیستم اعلام حریق می باشد. این کابل ها البته در سیستم های اطفا حریق و در بسیاری دیگر از انواع سیستم هایی که در محل حادثه قرار دارند کاربرد دارد. در این نوع از کابل های به کار رفته در سیستم های اعلام حریق، طراحی به گونه ای صورت گرفته است که ما معمولا شاهد پوشش حداکثری کابل اعلام حریق هستیم. چرا که این کابل ها به گونه ای طراحی شده اند که در آن چند لایه شیلد محافظ و نگهدارنده وجود دارد. از همین رو شما باید بدانید که یکی از موثرترین و کاربردی ترین انواع کابل های موجود در سیستم های اعلام حریق می باشد که دارای کاربردی وسیع در تمامی سیستم های در معرض آتش سوزی است.

 

کابل اعلام حریق نسوز با شیلد نواری

یکی دیگر از انواع کابل اعلام حریق، کابل هایی می باشند که نسوز بوده و در  ساختار طراحی آنها شیلدهای نواری وجود دارد. این کابل ها در برابر هرگونه سیگنال خارجی و هر گونه اختلال از این دست دارای مقاومت بالایی می باشند. همچنین شما باید بدانید که این کابل ها دارای ویژگی دیگری هستند که دارای اهمیت زیادی می باشد. به صورت کلی باید بدانید که این کابل ها می توانند دارای پوشش صد در صدی باشند. این امر به معنای ایمنی بسیار بالا و همچنین کیفیت بی نظیر این محصولات می باشد. با توجه به این مورد باید بدانید که یکی از پر استفاده ترین انواع کابل های موجود در بازار شناخته می شوند و کاربردهای زیادی دارند.

 

کابل اعلام حریق نسوز با شیلدهای ترکیبی

یکی دیگر از کاربردی ترین و موثرترین و در عین حال مقرون به صرفه ترین انواع کابل اعلام حریق، کابل های نسوز اعلام حریق هستند که این کابل ها دارای شیلدهای ترکیبی می باشند. این امر می تواند تاثیر بسیار زیادی داشته باشد بر روی مقاومت بالای سیستم اعلام حریق و همچنین در خصوص کارکرد با کیفیت تر این سیستم. به همین دلیل شما باید بدانید که این سیستم ها یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین انواع سیستم های متعلقاتی محسوب می شوند که در بسیاری از سیستم های اعلام حریق به کار می روند و می توانند ایمنی یک سیستم را به صورت جدی تامین کنند و شما را از دیگر اقدامات ایمنی برای کابل ها تا حدی بی نیاز کنند.

 

کابل اعلام حریق نسوز با شیلد بافت

کابل اعلام حریق دارای انواع مختلفی می باشد که هر یک از این کابل ها دارای انواع کاربردها و ویژگی های منحصر به فرد خود می باشند. یکی از این کابل ها که دارای ویژگی های منحصر به فرد مخصوص به خود می باشد کابل های اعلام حریق نسوزی هستند که دارای شسلد بافت می باشند. این کابل ها در دسته مقرون به صرفه ترین انواع کابل ها قرار دارند و ویژگی های منحصر به فرد زیادی را برای سیستم های ما دارند به همین دلیل بسیار مورد توجه قرار دارند و ویژگی های کاربردی دارند.

 

سخن پایانی

در نهایت باید بدانید که کابل اعلام حریق دارای انواع مختلفی می باشد که شما می توانید در یک سیستم اعلام و حتی در سیستم های اطفا حریق از آنها برا افزایش کیفیت کار دستگاه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *