حریق

سیم کشی اعلام حریق

سیم کشی اعلام حریق چگونه است؟ سیستم های اعلام حریق باید بر اساس نوع سیستم و همچنین محلی که در آن نصب می شوند دارای سیم کشی های مختلفی باشند. توجه داشته باشید که این سیستم ها به گونه ای باید طراحی شوند که به خوبی انواع دتکتورهی تشخیص دود و آتش در آنها کارسازی شود و به بهترین شکل ممکن عمل کنند. به همین دلیل و با توجه به اهمیت بالایی که سیم کشی در این سیستم ها دارد، باید به شما در این باره توضیح دهیم که این سیستم های کاربردی باید چگونه سیم کشی شوند تا به خوبی نیازهای ما تامین شود.

 

سیم کشی اعلام حریق چیست؟

به صورت کلی برای درک بهتر سیم کشی اعلام حریق باید به شما بگوییم که یک سیستم اعلام حریق از مجموعه ای اجزای مختلفی تشکیل شده است که هر یک از این اجزا برای این که بتوانند در یک سیستم به درستی کار کنند باید با یکدیگر در ارتباط باشند. البته لازم نیست به صورت مستقیم همه اجزای یک سیستم اعلام حریق با یکدیگر در ارتباط باشند. راهکارهایی وجود دارد که ما در ادامه این مطلب در خصوص شرایط سیم کشی در این سیستم ها به شما خواهیم گفت تا شناخت شما را در این رابطه به صورت کامل افزایش دهیم.

سیم کشی اعلام حریق باید به درستی و بر اساس یک منطق منظم صورت بگیرد. توجه داشته باشید که این سیستم ها باید به گونه ای باشند که شما بتوانید به راحتی از آنها استفاده کنید. برای اینکه بدون اضافه کاری و شلوغ شدن سیستم همه اجزای سیستم به یکدیگر متصل شوند شما باید در سیستم خود یک پنل مرکزی داشته باشید. این پنل مرکزی در واقع مغز فرماندهی شما می باشد. سیستم شما به گونه ای می باشد که هر یک از سنسورها و همچنین بخش های هشدار دهنده به صورت مستقیم به پنل مرکزی در ارتباط می باشد.

با توجه به این مورد هم سیم کشی اعلام حریق برای ما ساده تر می شود. هم اینکه ما می توانیم بدون اتصال تمامی قطعات درون یک سیستم با یکدیگر به صورت مستقیم، همه این قطعات را به صورت غیر مستقیم و به صورتی ایمن تر به یکدیگر متصل کنیم. اما باید بدانید که شما برای این کار باید استانداردها و اصولی را رعایت کنید که این استانداردها و اصولی که رعایت می کنید در کیفیت کار سیستم اعلام حریق شما می تواند به صورت مستقیمی موثر باشد و اثر گذار باشد.

 

نحوه ی سیم کشی اعلام حریق

سیم کشی اعلام حریق همانطور که گفتیم باید بر اساس استانداردها و اصولی مشخص و خاص صورت بگیرد تا در نهایت بتواند نیازهایی که شما دارید را به درستی تامین کند. از همین رو ما قصد داریم در ادامه این مطلب ابن مسئله را به شما آموزش دهیم. اما باید پیش از آن نکته ای بسیار مهم را به شما یادآوری کنیم که دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد. این نکته بسیار کاربردی و بسیار مهم می باشد که باید مورد توجه شما قرار داشته باشد و باید به خوبی به آن اهمیت بدهید چرا که بسیار مهم می باشد.

سیم کشی اعلام حریق امری بسیار حساس، مهم، ظریف و همچنین تخصصی می باشد. از همین رو هر کسی که در سیم کشی به صورت های مختلفی ماهر می باشد و دارای تخصص می باشد نمی تواند برای شما انتخاب خوبی باشد. سیم کشی یک سیستم اعلام حریق باید حتما به صورت حرفه ای و باید حتما توسط فردی صورت بگیرد که در این کار دانش، تخصص، مهارت و همچنین تجربه کافی دارد. از همین رو اگرچه آموزش این سیم کشی ها برای شما در اینترنت وجود دارد اما ما توصیه می کنیم به صورت خودسرانه و انفرادی برای انجام این کار اقدام نکنید.

 

سیم کشی اعلام حریق

نحوه ی سیم کشی سیستم اعلام حریق

سیم کشی اعلام حریق باید به صورتی کاملا حرفه ای و دقیق صورت بگیرد. باید توجه داشته باشید که نوع سیستم شما در این امر می تواند بسیار مهم باشد. یعنی شما یک الگوی ثابت برای سیم کشی در تمامی انواع سیستم های اعلام حریق ندارید. بلکه شما باید به استانداردهای مخصوص به خود سیستم توجه داشته باشید. اگر می خواهید در سیم کشی به صورت حرفه ای عمل کنید و موفقیت لازم را به دست آورید تا کارکرد سیستم خود را در بهترین شکل ممکن ضمانت کنید باید نوع سیستم را در نظر داشته باشید.

 

سیم کشی اعلام حریق اولیه و خانگی

یکی از کاربردی ترین و مهمترین انواع سیستم های اعلام حریق که کاربردهای زیادی دارد، سیستم هایی می باشند که به سیستم های اولیه، به سیستم های موضعی و یا به سیستم های خانگی شهرت دارند. به همین دلیل ما در این مطلب با توجه به میزان استفاده از این سیستم ها قصد داریم سیم کشی اعلام حریق اولیه و یا خانگی را به شما آموزش دهیم تا شما بتوانید به راحتی اطلاعات خود را در این زمینه تکمیل کنید و این کار را به صورت انفرادی بر روی این سیستم ها انجام دهید.

سیم کشی اعلام حریق خانگی به این صورت است که شما در آن می توانید از ساده ترین روش ممکن برای کار خود استفاده کنید و با پیچیدگی های خاص و زیادی روبرو نیستید. شما می توانید یک سنسور یا دتکتور اعلام حریق را به راحتی به سیم کشی خود خانه خود اضافه کنید. شما اگر چندان به کار با برد اصلی آشنایی ندارید می توانید این کار را به صورت مستقیم از طریق پریزهایی که در خانه شما وجود دارد انجام دهید. اما اگر به برد آشنایی دارید می توانید سیم های اتصال و همچنین سیم اتصال به زمین را به راحتی به برد اصلی متصل کنید و به این ترتیب این احتمال برای شما وجود دارد که کاری دقیق تر انجام دهید. البته باید در سیم کشی خود به فکر اتصال به برق اضطراری هم برای شرایط خاص باشید تا سیستم به درستی کار کند.

 

سخن پایانی

سیم کشی اعلام حریق به همین راحتی می تواند برای شما به واسطه اتصال به یک پریز برق ساده صورت بگیرد. اما باید بدانید که سیم کشی سیستم های آدرس پذیر و متعارف پیچیده تر می باشد که شما نیاز به آموزش کامل دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *