دزدگیر

نصب دزدگیر ماشین

نصب دزدگیر ماشین

نصب دزدگیر ماشین

نصب دزدگیر ماشین چگونه انجام می شود؟ با توجه به اینکه این روزها دزدی از خودرو افزایش چشمگیری داشته است استفاده از تمامی ابزارهای امنیتی بسیار مهم می باشد. اینکه شما به صورت همزمان هم دزدگیر داشته باشید و هم بتوانید از قفل پدال، فرمان و سوییچ مخفی استفاده کنید می تواند برای تاخیر انداختن عملیات سرقت موثر باشد. با توجه به اینکه یکی از ساده ترین راهکارها می تواند نصب دزدگیر باشد ما قصد داریم در این مطلب در مورد آموزش نصب دزدگیر ماشین اطلاعاتی را ارائه دهیم که می تواند برای شما عزیزان بسیار مهم و کاربردی باشد.

 

دزدگیر خودرو چیست؟

نصب دزدگیر ماشین

در ابتدا لازم است در این خصوص بیشتر بدانیم که دزدگیر خودرو چیست و چگونه کار میکند. به این ترتیب دیگر نصب دزدگیر ماشین برای ما قابل درک و قابل فهم می شود. دزدگیر خودرو یک سیستم اعلان و یا اعلام سرقت می باشد. با توجه به یک سیستم تعریف شده در ساختار، این وسیله در مدار برقی خودرو جهت افزایش میزان امنیت خودرو نصب می شود تا از هر گونه ورود یا اقدام متضاد با برنامه ای که برای آن ترتیب داده شده است بتواند با انتشار صدا و یا انتشار لرزش در سوییچ خودرو جلوگیری کند.

اگر شما بر آموزش نصب دزدگیر ماشین مسلط باشید و بتوانید برای ماشین خود یک دزدگیر نصب کنید در واقع یک سیستم حریم خصوصی را در خودرو خود ایجاد کرده اید. حریمی مشخص می کند نباید چه اعمالی را متحمل شود. اگر کسی بخواهد با اقدام به ورود از طریق باز کردن درب، شکستن شیشه  و یا زد ضربه به ماشین بشکند، موجب برهم زدن این حریم و قوانین حاکم بر آن شود، دزدگیر ماشین به صدا در آمده و با زدن آژیرهای ممتد هم شما و هم سایر افراد نزدیک به ماشین را از یک ورود غیر مجاز با خبر میکند.

دزدگیر خودرو به صورت کلی از سه قسمت اصلی تشکیل شده است. اگر می خواهیم آموزش نصب دزدگیر ماشین را به خوبی بیاموزیم باید با این سه بخش اصلی آشنا باشیم که عبارت اند از:

 •     پنل مرکزی دزدگیر
 •     آژیر
 •     حسگر

این سه بخش اگر به خوبی در تعامل با یکدیگر کار کنند می توانند در مواقع ضروری ما را از ورود غیر مجاز یا تلاش غیر مجاز برای ورود به ماشین با خبر سازند. در نظر داشته باشید که با وجود اینکه دزدگیرها دارای انواع مختلفی هستند اما همه انواع دزدگیرهای ماشین از این سه بخش اصلی تشکیل شده اند.

 

نصب دزدگیر ماشین

دزدگیر ماشین از چه بخش هایی تشکیل شده است؟

گفتیم برای فرا گرفتن آموزش نصب دزدگیر ماشین بسیار ضروری است که شما با تمامی بخش ها و اجزای دزدگیر ماشین آشنا شوید. در ابتدا به شما در مورد سه بخش اصلی مشترک در همه دزدگیرها اطلاعاتی را دادیم. در این بخش هم قصد داریم به صورت مجزا تمامی اجزای تشکیل دهنده دزدگیر ماشین را به شما معرفی کنیم. تسلط بر روی تمامی این بخش ها و نحوه کارکرد هر کدام ا این اجزا می تواند به شما کمک کند در عیب یابی و در نصب دزدگیر ماشین به خوبی عمل کنید.

در نظر داشته باشید برای اینکه یک سیستم بتواند به خوبی عمل کند باید تمامی اجزای تشکیل دهنده آن سیستم به شکلی صحیح و در زمان مناسب خود وارد مدار شده و کار خود را به درستی انجام دهند. در غیر این صورت آن سیستم نمی تواند کارایی لازم را داشت باشد. سیستم دزدگیرها هم از این قاعده جدا نیستند، باید تمامی اجزایی که در ادامه به شما معرفی می کنیم به درستی کار خود را انجام دهند و این یعنی نصب دزدگیر ماشین باید بی عیب و نقص انجام شود. مهمترین اجزای تشکیل دهنده دزدگیر خودرو عبارت اند از:

 • کیت اصلی دزدگیر ماشین: هر سیستمی به یک مرکز فرماندهی که در واقع مغز اصلی سیستم می باشد نیاز دارد. در دزدگیر ماشین ها وظیفه کنترل سایر اجزا و مغز اصلی کیت اصلی دزدگیر می باشد. این کیت از حساسیت بالایی برخوردار است و باید در زمان نصب دزدگیر ماشین به دقت جایگذاری شود. وقتی می گوییم هسته اصلی دزدگیر می باشد به این معنا است که در صورت خراب شدن دیگر دزدگیر نمی تواند به کار خود ادامه دهد. تمامی سنسورها برای اینکه پردازش های لازم را انجام دهند باید حتما به کیا اصلی دزدگیر ماشین متصل باشند.
 • ریموت دزدگیر: یکی از مهمترین اجزای دزدگیر ماشین که شما بیشتر با آن در ارتباط هستید و به خوبی کار با آن را می شناسید. ریموت کنترل وظیفه کنترل از راه دور سیستم دزدگیر را دارد. بعد از نصب دزدگیر ماشین ریموت در اختیار شما قرار می گیرد تا بتوانید به کمک آن از راه دور کارهای مختلفی مانند: باز و بسته کردن درب خودرو، قطع کردن و یا وصل کردن آژیر خودرو را انجام دهید و همچنین در برخی از انواع ریموت ها این امکان برای شما فراهم است که بتوانید از راه دور خودرو را خاموش کنید.
 • سنسورهای دزدگیر ماشین: باید اتفاقاتی که به عنوان ورود غیر مجاز و یا تلاش غیر مجاز شناخته می شوند توسط بخشی از دزدگیر خودرو شناسایی شده و به سیستم اصلی دزدگیر خبررسانی را انجام دهند. خودرو دارای سنسورهای مختلفی برای دزدگیر می باشد. سنسور شک، سنسور درب و پنجره و سنسور کاپوت جلو و عقب خودرو. زمانی که در حوالی محل مشخص شده که وظیفه یکی از سنسورها می باشد ضربه ای وارد شود و یا شکی به خودرو وارد شود سنسورها این مورد را به کیت اصلی منتقل می کنند و کیت فرماندهی هم آژیر دزدگیر را وارد مدار می کند.
 • نمایشگر ال ای دی: زمانی که دزدگیر خودرو متصل باشد یک نمایشگر به صورت روشن و خاموش شدن یک چراغ ال ای دی همه افرادی که در کنار خودرو هستند را از فعال بودن دزدگیر ماشین متصل می کند. در زمان نصب دزدگیر ماشین معمولا این ال ای دی نمایشگر در کنار شیشه نصب می شود در جایی که سارقان بتوانند به درستی آن را ببینند و متوجه شوند که این خودرو دارای دزدگیر است، در نتیجه دیگر برای اینکه به این خودرو دستبرد بزنند و یا وارد خودرو شوند اقدامی نکرده و به سراغ خودرویی دیگی می روند.
 • سایر اجزای دزدگیر ماشین: در زمان نصب دزدگیر ماشین قطعات مختلف و یا اجزای مختلف دیگری هم نصب می شوند مانند: آژیر، پمپ درب، آفتامات، شیشه بالابر، رله باکس و یا سایر قطعات دیگری که می تواند در برخی از دزدگیرها وجود داشته باشد و یا اینکه در برخی از دزدگیرها مورد استفاده قرار نگیرد. تمامی این موارد برای این است که بتوانند کار سیستم را به درستی انجام دهند. برای مثال زمانی که شما فراموش کنید که شیشه را بالا بدهید و ماشین را خاموش و درب را قفل کنید، خود به خود شیشه بالابر فعال شده و شیشه ماشین را بالا می برد.

 

انواع سیستم های دزدگیر ماشین

برای نصب دزدگیر ماشین باید به خوبی با انواع سیستم هایی که در کارکرد دزدگیر ماشین درگیر هستند آشنا باشید. ما این موارد را معرفی کرده و سپس به سراغ آموزش نصب دزدگیر ماشین می رویم.

 •     سیم برق
 •     سیم راهنما
 •     سیم آژیر
 •     سیم حسگر ACC دزدگیر ماشین
 •     سیم لادری دزدگیر
 •     سیم کاپوت
 •     سیم صندوق پران
 •     سیم قفل مرکزی دزدگیر که در زمان نصب دزدگیر ماشین باید از عملکرد صحیح آن مطمئن شد

 

تست سیم های دزدگیر

 •     قفل: تک سیگنال
 •     باز: دو سیگنال
 •     دائم: چراغ زدن به مدت یک دقیقه

 

آموزش نصب دزدگیر ماشین

برای اینکه بتوانی به خوبی دزدگیر ماشین را نصب کنید علاوه بر آشنایی با اجزا و قطعات دزدگیر باید آموزش نصب دزدگیر ماشین را هم دنبال کنید تا بتوانید از س نصب دزدگیر ماشین بر بیاید. مراحل آموزش نصب دزدگیر عبارت اند از:

 

نصب دزدگیر ماشین

طراحی نقشه برق دزدگیر

در اولین مرحله شما باید بتوانید بر اساس سیستم برق خودرو و همچنین دفترچه دزدگیر ماشین یک نقشه طراحی کنید که قرار است دزدگیر بر اساس آن نقشه وارد مدار شده و شروع به فعالیت کند. برای این کار باید به سیستم برق خودرو مورد نظر خود مسلط شوید.

 

کسب اطمینان از عملکرد صحیح قفل مرکزی خودرو

هر خودرویی دارای یک قفل مرکزی شرکتی می باشد به طوری که خودرو باز بودن یکی از درب های خودرو را تشخیص می دهد. دومین مرحله از آموزش نصب دزدگیر ماشین این است که شما باید حتما سعی کنید که از عملکرد صحیح قفل مرکزی خودرو اطمینان حاصل کنید. در صورتی که سیستم مرکزی نتواند باز بودن یکی از درب ها را تشخیص دهد بعد از نصب دزدگیر هم شما همین مشکل را خواهید داشته و دزدگیر هم نمی تواند متوجه باز بودن یکی از درب های خودرو شده و آژیری در کار نخواهد بود.

 

انتخاب محل مناسب برای گذاشتن جعبه فیوز

برای اینکه بتوانید نصب دزدگیر ماشین را بدون نقص پیش ببرید باید برای جعبه فیوز دزدگیر ماشین محل مناسبی را انتخاب کنید. در بخش های مختلفی از خودرو مانند محوطه موتور  یا در کنار سایر فیوزهای خودرو  یا در پنل فرمان می توانید جعبه فیوز دزدگیر را قرار دهید. برای این انتخاب می توانید بر اساس تجربه یا بر اساس نوع سیستم برق خودرو انتخاب خود را انجام دهید تا مطمئن شوید بهترین جای ممکن را برای نصب دزدگیر انتخاب کرده اید که به سادگی در دسترس سارقان برای قطع کردن قرار ندارد. نکته مهم دیگر این است که باید حتما در نظر داشته باشید که در زمان نصب سیستم برق کشی دزدگیر و قرار دزدگیر ماشین در محل مورد نظر آسیبی به سیستم برق کشی خودرو شما وارد نشود چرا که می تواند برای شما مشکلاتی را به همراه داشته باشد.

 

اتصال سیم به آژیر

بعد از نصب دزدگیر ماشین در محل مورد نظر باید سیم کشی دزدگیر را با دقت کافی انجام دهید. برای اینکه بتوانید کیت اصلی را به آژیر متصل کنید باید از سیم کشی استفاده کنید. برای این کار باید از داخل بدنه خودرو سیم کشی را به کاپوت و محوطه موتور منتقل کنید.

 

نصب دزدگیر ماشین

نصب آژیر دزدگیر ماشین

در مرحله بعدی نصب دزدگیر ماشین باید سعی کنید محل مناسبی را برای قرار دادن آژیر دزدگیر ماشین انتخاب کنید. می توانید بین دیواره اتاق خودرو و محوطه موتور محلی را برای نصب آژیر انتخاب کنید، می توانید محل آژیر را در درون محوطه موتور قرار دهید. باید سعی کنید بر اساس شرایطی که در محوطه موتور و دیواره خودرو و محوطه موتور وجود دارد یک محل مناسب را انتخاب کنید. نکته مهم این است که باید حتما آژیر رو به پایین نصب شود تا آب و روغن وارد آن نشود.

 

نصب کلید دستی دزدگیر

باید محلی را برای قرار دادن کلید دستی دزدگیر انتخاب کنید که در صورت لوزم فقط صاحب خودرو بتواند دزدگیر را غیر فعال کند.

 

نصب چراغ ال ای دی

برای اینکه بعد از نصب دزدگیر ماشین از فعال بودن آن باخبر باشید و هشدار فعال بودن را به همه افراد بدهید باید ال ای دی چراغ زن را در محلی قابل رویت نصب کنید.

 

قرار دادن آنتن

اگرچه جزو الزامات محسوب نمی شود اما می توانید با نصب کردن یک آنتن شرایطی را ایجاد کنید که محدوده کنترل ریموت را افزایش دهید.

 

وصل گردن آژیر دزدگیر

در ادامه آموزش نصب دزدگیر ماشین باید آژیر دزدگیر را متصل کنید به این صورت که آژیر دارای دو سیم مثبت و منفی می باشد. سیم مثبت را به سیم برق مثبت و سیم منفی به کف متصل شود تا آژیر هم فعال شده و در مدار قرار بگیرد و بتواند در صورت لوزم هشدارهای لازم را به ما اعلام کند.

 

نصب دزدگیر ماشین

سنسورهای دزدگیر را نصب کنید

برای این کار باید دقت کافی را به خرج دهید و سعی کنید که به درستی سنسورهای درب، پنجره و کاپوت ها را به کیت اصلی متصل کنید تا در صورتی که هر یک از اینها به صورتی غیر مجاز باز شدند سیستم آژیر وارد مدار شده و فعال شود.

 

اتصال به باتری خودرو

در نهایت سیستم دزدگیر را به باتری خودرو متصل کنید تا در زمانی که خودرو خاموش است بتواند به جریان برق متصل باشد.

 

آموزش تصویری نصب دزدگیر پژو 405

شما می توانید در این تصاویر مراحل نصب دزدگیر پژو 405 را آموزش ببینید.

 

سخن پایانی

در نهایت باید بدانید که نصب دزدگیر ماشین بسیار به دقت و کیفیت بالایی احتیاج دارد بنابراین اگر تجربه این کار را ندارید برای اولین بار این کار را در کنار یک فرد ماهر انجام دهید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *